גבי זי

ברוכים הבאים לסקרינר על מניות תל אביב

  באמצע העשור הראשון של המאה ה-21 התחלתי לקלוט בהדרגה שהמשאב היקר ביותר שלנו הוא לא הכסף , הבריאות שלנו, ,המשפחה שלנו , האהבה או האנרגיה שלנו.

   המשאב היקר ביותר שלנו כבני אדם הוא הזמן. 

הזמן שלנו מאוד קצר פה על פני אדמה כמה עשרות שנים וזהו – כל שאר הדברים שברשימה לעיל הם התוכן של הזמן הזה ומה שצורך הכי הרבה זמן מאיתנו כיום בחיים המודרנים שלנו זה העבודה שלנו , הפרנסה שלנו , הקריירה שלנו.

אנחנו מבלים את רוב זמננו שם, את רוב מירצנו וכוחנו אנחנו נותנים לעבודה. אני זוכר שכשפעם הייתי מגיע הביתה , הרבה פעמים לא היה לי כוח לזוז , לא היה לי כוח לשחק עם הילדים , לא היה לי כוח לכלום היום זה השתנה לגמרי – כשאני מגיע הביתה אני מסוגל להמשיך לעבוד עד השעות הקטנות , כי משהוא בכיוון שלי השתנה יש לי אנרגיות חדשות.

כשקלטתי את זה שרוב החיים של האדם המודרני עוברים במקום העבודה שלו -הבנתי שאני חייב להשתחרר מהעול הזה ויהי מה…. הבנתי שאני רוצה לעצב את סדר היום שלי בעצמי, עם התכנים שלי , עם הרצונות שלי , עם השאיפות שלי ולא של אף אחד אחר – ויהיה המעסיק טוב ככול שיהיה – בעצם כשאני עובד עבור מישהוא , גם אם זה הבוס הכי נחמד והכי טוב שיש- זה לפי הסדר יום שלו ולפי הרצונות שלו לפי התוכן שלו וכדי לפרנס את המשפחה שלי , אני בעצם תלוי בו.

התלות הזו היא מה שגרמה לי להבין שאני צריך שינוי.

אז איך אני עושה את זה? בחור בן 34 נשוי עם 4 ילדים קטנים ללא נכסים או דירה כל שהיא חי בשכירות שעה מתל אביב כול יום בפקקים הלוך חזור באותה תקופה אפילו מכונית לא היתה לנו… החלטתי שאני עושה את זה אני משתחרר.

ויהי מה…

בחנתי כל מיני אופציות – לעבוד עבודה נוספת , לפתוח עסק ולנהל אותו מהצד ,קניית נדלן ועוד כהנה וכהנה אף אפשרות לא נראתה לי באמת. באותה תקופה התחלתי עבודה חדשה והכרתי בחור בשם משה נ. לאט לאט משה חשף אותי לתוך תורת השקעות הערך ואני נכנסתי פנימה בעקבותיו.

הפנמתי את הרעיון שהדרך הקלה ביותר למימוש אידיאל החופש עבורי היא לממש אסטרטגיה להשקעה וכך להתקדם זה לא יגזול ממני זמן רב לנהל תיק כזה שרק פעם בשנה מבצעים בו החלפות – והתוצאות אמורות להיות ממש יפות תוך כמה שנים אוכל להיות חופשי… אומנם זו לא דרך מהירה , אבל היא יציבה ולא גוזלת זמן רב באופן יחסי לאלטרנטיבות. מה שקסם לי בדרך הזו ,זה העובדה שגם בחור ללא כל קשרים עיסקיים או נסיון עיסקי – יכול רק מקריאת ספרים ואתרים לפתח ידע שמתרגם בסופו של דבר לשותפות בעסקים הטובים ביותר שיש.

ניסיתי לחפש דרך חינמית לבצע אנליזות על מניות תל אביב כדי שאוכל לבנות תיק מניות שבנוי על אסטרטגיה להשקעה לזמן ארוך ולא מצאתי. כתוצאה מזה קבלתי החלטה לממש כלי כזה שיעזור לי לבחור את המניות , ברור שלא היה לי מושג איך אני הולך לעשות את זה , גם לא היה לי רקע בתחום הזה – לא בתחום הפיננסי ולא בנושאים שקשורים לרשת. התחלתי מסקריפטים פרמיטיבים ועם הזמן עברתי לסביבות מתקדמות יותר. בסופו של דבר מימשתי את הסקרינר. סקרינר על מניות תל אביב  והתחלתי לבחון את התוצאות שלו.

בניתי תיק. השתדלתי להתמקד בחברות עם מכפיל הון ומכירות קטנים ככל האפשר , חברות שיודעות לייצר תשואה יפה על ההון ורצוי עם היסטוריה טובה לאחור לא בחלתי גם בחברות ציקליות אם לדעתי יש להם עוד צאנס לגדול התמקדתי בחברות קטנות עד קטנות מאוד כי שם לפי הסטטיסטיקה הפוטנציאל הוא הגדול ביותר.

אישתי ואני קבלנו החלטה משותפת להשקיע כשני שלישים מהחסכונות שלנו – הכסף שחסכנו לדירה עד היום באמצעות עבודה קשה אמנם אי אפשר לקנות בכסף הזה דירה במרכז וזה לא המון כסף אבל זה מה שיש לנו ושוב זה לא כסף שקיבלנו , זה הכסף שעבדנו תמורתו כשכירים. להשקיע את החסכונות בבורסה , ולא סתם בבורסה אלא במניות קטנות (שאולי טובות לדעתי,) שנסחרות מתחת לערכן רצוי הרבה מתחת לערכן בדרך כלל מניות עם סחירות נמוכה.

אני יודע שהרבה אנשים שאני מכיר חשבו שאני מטורף או משוגע. אישתו של חבר שלי אמרה את זה בפירוש…הרי מי ילך וישקיע כמעט את כל החסכונות שלו במניות כאלו מסוכנות? רק מטורף. אבל אני האמנתי במניות האלו , עשיתי את המחקר שלי , והבנתי שאם אני רוצה לצאת לחופשי אני חייב להסתכן באיבוד החסכונות שלי האופציה האחרת היא להשאר תלוי לנצח במעסיק כזה או אחר.

תוך מספר חודשים אחרי שנכנסתי עם כל ההון שהוקצה להשקעה התיק ירד כ45% במהלך משבר 2008 – לא נעים. שנים של עבודה קשה וחסכון וזה כאמור כמעט כל ההון שלנו. לא התיאשנו , המשכנו הלאה ולא מכרנו את הניירות – פעלנו לפי הקוו שבחרנו ויהי מה…

הבנתי כבר בתחילת הדרך שאם אפרסם את המהלכים שלי ואעזור בכך לאנשים אחרים לקדם את ההחלטות שלהם – הרי שרק ארוויח מכך. זה גרם לי לפתוח את הבלוג בתפוז ולהתקדם יחד עם הקוראים במכתבים של באפט ובהשקעות ערך בכלל. כשנה לאחר ההשקעה הראשונית שלי, הגעתי למסקנה שאני מעוניין לשחרר גם את הסקרינר שלי לציבור , כדי שכולם יוכלו להנות ממנו , לכן העלתי את הסקרינר על מניות תל אביב לרשת ואנשים התחילו להוריד אותו.

שנה לאחר מכן שחררתי גירסאות של הסקרינר שכוללת את בסיס הנתונים עליו יושב הסקרינר ולאט לאט הסקרינר התפשט לאלפי הורדות. אם אפשר לעזור למישהוא , תפדלו… הכלי הזה פשוט חוסך זמן , וזו הרי היתה המטרה הראשונית שלי מלכתחילה – לחסוך זמן.

הרעיון להרים את הסקרינר לאתר מסחרי דיגדג לי באצבעות המון זמן , אבל לא היה לי את הזמן לכך , וגם ידעתי שזה תחום חדש מעבר לכישורים שלי , בכול זאת הלכתי על הפרוייקט הגדול הזה ממספר סיבות : עשיתי את זה כי אני מאמין גדול בשיתוף מידע , ורציתי להרחיב את מעגל האנשים שמשתמשים בסקרינר על מניות תל אביב.

אבל הסיבה המרכזית לפירסום הסקרינר על מניות תל אביב היא כדי להגשים את המטרה המרכזית שלי  – להיות בן חורין , בכול המימדים , והמטרה הזו לא יכולה להיות מושגת כול עוד גם אחרים לא חשופים אליה.

בן חורין אמיתי הוא אחד שמשתף את כולם בדרך שלו לההיפך לכזה…

מהו בן חורין במשפט אחד? זהו אדם שממש את הכוחות והיכולות שלו.

כשאני קם בבוקר אחת המחשבות הראשונות שלי תוך כדי שאני יוצא מהמיטה היא – "לאן אני רוצה להגיע " והתשובה תמיד אותה תשובה – אני שואף לחירות , אני רוצה להיות חופשי.

להיות חופשי – להיות בן חורין , זה להיות אדם שהאגו לא שולט בו , זה להיות אדם שההרגלים הרעים שלו כבר לא שולטים בו , אדם חופשי זה אדם שמרוכז בהפצת רעיון החירות שלו , ולשם אני רוצה להגיע.

השקעתי המון זמן במשך חורף סוף שנת 2011 כדי להבין מה זה שרת אינטרנט , איך הוא עובד , איך בנוי אתר ואיך לבנות את האתר הזה כך שהוא יוכל לשרת את ציבור המשקיעים ואותי בצורה הטובה ביותר כשאנו בוחרים מניות להשקעה , המטרה שלי הייתה לעשות את הטוב ביותר עבורי ועבורכם , התוצאה היא האתר הזה.

מעבר לרעיון של הסקרינר והשימוש בו , חשוב לי שתתחברו לרעיון החירות של האתר. לכול אחד מאתנו יש את רעיון החופש שלו ואת הדרך שלו לאור ולדרור – והזמן כאמור למעלה ממשיך לרוץ ללא רחמים , החיים חולפים מהר , לכן חשוב שנלך כול אחד בעקבות רעיון החופש שלו ולא נחכה , זה בעצם הרעיון שאני רוצה לחלוק איתכם : תגלו את הנקודה שלכם ולכו איתה – אל תוותרו לעצמכם בנקודה הזו!

כשהבת שלי (תפ' , בת 6 היום) ראתה את האתר בפעם הראשונה , היא שאלה: "אבא , מה זה הכנפיים הכחולות האלה?" הסברתי לה מה הכנפיים מסמלות עבורי , מאז כול פעם שאני על המחשב היא שואלת אותי אם אני עובד על אתר החרות…

קצת על הסקרינר על מניות תל אביב:

כשתתחילו להתעסק בסקרינר על מניות תל אביב אתם תראו שהוא מכיל המון פרמטרים למיון שבדרך כלל לא קיימים בסקרינרים חינמיים אחרים ברשת ,

החלטתי לשתף  גם את הפרמטרים האלו כי המטרה שלי כאמור היא להפיץ את רעיון החרות הכלכלית , ולעזור לכול אחד שחפץ במידע.

מה ההבדל בין הסקרינר הזה לסקרינר אחרים ברשת?

מעבר לעובדה שהסקרינר על מניות תל אביב מכיל פרמטרים שבדרך כלל נמצאים רק בסקרינרים בתשלום , ישנו דגש על תצוגת הנתונים:  בניתי את הסקרינר על מניות תל אביב על מנת שאוכל למצוא באמצעותו בקלות יחסית את המניות שאני מחפש , בצורה שאני הכי אוהב  .

לכן למשל הוספתי הרבה לסקרינר על מניות תל אביב גרפים צבעוניים שמאפשרים לי ברגע אחד או שניים לראות עם החברה מעניינת אותי או לא. אתם תגלו שהגרפים הללו עוזרים מאוד למצוא ערך פנימי של מניה בצורה גסה וכפי שהסברתי באחד מהפוסטים על הסקרינר.

השוני הגדול והעיקרי בין הסקרינר הזה לבין סקרינרים אחרים ברשת הוא שהבונה בנה אותו באמת כדי להשקיע באמצעותו ולא כדי לקבל תשלום עבורו …

בניתי את הסקרינר כדי שאשקיע את החסכונות שלי דרכו ,

על מנת שאבחר בעזרתו מניות להשקעה (כמובן שאני לא מסתפק רק בסקרינר אלא גם קורא את הדוחות של החברות שאני מחזיק ולא דוח של שנה אחת או שתיים בלבד , )

לכן הסקרינר על מניות תל אביב הוא הטוב ביותר עבור אנשים שמחפשים באמת מניות להשקעה.

כשאתם משתמשים בסקרינר על מניות תל אביב , תעשו זאת בתבונה ובזהירות רבה , הסקרינר אינו מהווה תחליף לקריאת הדוחות , הוא רק ממקד אותנו באיזה חברות להתעניין , חובה על כול משתמש לעיין בדוחות החברה לפני שהוא נוקט פעולה כול שהיא , הסקרינר בשום אופן לא יכול להוות תחליף לקריאת הדוחות.

המייל שלי:

tlvstock@gmail.com

תודה לכם ובהצלחה

גבי זי

26 תגובות על הפוסט “גבי זי

 1. פינגבאק: סיכום שנת ההשקעות 2009 |

 2. כשתצליח זה יתן תקווה לכולנו.

  בהצלחה

  תודה על התכנים והסקרינר המצויין

 3. כשנתתי לחבר לקרוא את הפוסט הזה הוא שאל אותי אם זה אמיתי.
  היות ואני עוקב אחריך כבר מספר שנים אמרתי לו שכן…
   
  מאחל לך טוב
   
  מלאכי

 4. איחולי הצלחה מקרב לב. רק המשימה גדולה מהכתפיים של יחיד. אני מציע שתצטמצם ותתרכז בפחות נושאים ותרחיב כאשר יצטרפו אליך עוזרים נוספים.
  באשר לתוכן עצמו הערה מרכזית יחידה , אם כי יש לי כמה הערות.
   מחיר ( שער ) של מניה קטנה שאינה סחירה הוא נתון מסוכן,בלתי אמין ומטעה. להסתמך עליו כקריטריון ל"מניה טובה " או למניה שעשתה תשואה – זה מסלול טועה מטעה ומסוכן. בתיקים שהצעת ובחרת יש הרבה מניות כאלה , ואנשים, במיוחד צעירים, עשויים להיכשל.
   
   כל טוב ,
   עמי.

  • עמיחי שלום ותודה על תגובתך.

   אני מנסה לקנות מניות שנסחרות מתחת לערכן , בגלל שהשוק יעיל בדרך כלל ניתן למצוא אותם רק בשוליים ולא במדד תא 25 למשל.

   לכן זה ברור שרוב המניות יהיו קטנות ולא סחירות. בטבע או בשטראוס אין טעויות של השוק – שם השוק יעיל.

   עוד נקודה:
   למרות חוסר הסחירות של התיקים שלי , עד היום הצלחתי להפטר מכול המניות הלא סחירות שלי ובכל זאת הכתי את המדדים.

   ברור לי שאתה לא מסכים עם כול מה שכתבתי כאן , אבל זאת דעתי.

   גבי

 5. אתר מעולה, תודה על התכנים והסקירות.  הסקירה על פמס מעולה ומה שמפתיע במיוחד – מחיר המניה לא מפסיק לטפס.                                     
  תודה
  שוקי

 6. די חדש בתחום ההשקעות , האתר נראה מעולה וטוב.
  הצליפה על מניית פמס – מראה על מקצועיות והבנה עמוקה של החומר.
   
  המון בהצלחה

 7. כול פעם שאני בבאסה אני קורא שוב את הפוסט הזה.
  תודה מקרב לב על התכנים והעוצמות.
   
  הפכתי למשקיע ערך בזכות האתר הזה ואני משתמש קבוע בסקרינר. בעיני הוא מעולה.
  תודה.

 8. קורא אדוק שלך ושל עדו מרוז
  הסקרינר מעולה וגם מאוד מדוייק , הכרתי את האתר כבר בתפוז
  תודה

 9. פינגבאק: סיכום שנת 2012 תיק לשנת 2013 | www.tlvstock.com

 10.  
  הי גבי
  נתקלתי היום בסקרינר שלך
  והתרשמתי מהדרך האישית שעברת
  אני מפרגן לכל מי שלוקח על עצמו סיכונים ויוזמה ומחויב לאושר שלו
  אני מאוד מודה לך על הידע שאתה משתף
   
  כאבא לילדים שיודע כמה הם עולים בכל חודש  – 
  התרשמתי מכך  שלמרות ארבעת ילדיך החלטת ליטול על עצמך את הסיכונים הפיננסיים לטובת החופש שלך

  מה שרציתי לשאול אותך 
  אם יורשה לי
  האם יש לך גם 
  DAY JOB ?
  הרי לקרוא את הדוחות השנתיים ולבחור לוקח זמן רב
  ממה אתה חי ?
   
  הרי וורן אמר שאת  העסקים שאתה רוכש אתה לא אמור לעולם למכור…..
  האם אתה עדיין גר בשכירות ?

  אשמח לשמוע את תובנותיך על דרך החיים שבחרת
  בברכה ובהצלחה
  יתיר

  • אהלן יתיר
   תודה על הפרגון.
   אני מהנדס בהשכלתי , ועובד בתחום. מתי יש לי זמן ? אישתי טוענת שאני עובד ב3 עבודות… (1)העבודה ביום יום (2)התיק (3)והאתר.
   אני עובד על הדברים האלו בעיקר בלילות ובסופשים , גיליתי שזה עניין של רצון וזה פשוט ממלא אותי באנרגיות , אז למרות שלפעמים אני יושן פחות- אני נמרץ יותר.
   לגבי מגורים – אנחנו כבר לא גרים בשכירות , המשפחה צריכה קביעות אין מה לעשות , אבל לא קנינו דירה במרכז במיליונים אלא התרחקנו לפריפריה כדי לא להתחייב מעל הפופיק ולהיגרר למחירים הלא נתפסים כיום.
   כאיש שנולד וגדל בת"א ויתרתי על המגורים שם כדי לזכות בחירות כלכלית ואני לא מתחרט כי גם האיכות חיים כאן בפרפריה מדהימה חיי קהילה מול חיי עיר שבה אתה לא מכיר את השכן ממול. וזה כמובן הרבה יותר זול . התשלום הוא בשעות של נסיעה לעבודה אותם אני משתדל לנצל לקריאה וללימוד- טוב לי עם זה ולילדים זה גן עדן.

   גבי

 11. תודה על תשובתך .
  האם יש לך תוכנית לסיים את התלות בעבודה שכירה תוך
  X
  שנים ?
  מה ערכו של X ?

  • זה תלוי בכמות הכסף ולא בכמות השנים. ברגע שאצבור מספיק אעזוב את עולם השכירות.
   כמה זה מספיק? בדיוק עניתי על זה בתגובות על סיכום שנת 2012

 12. תודה ועוד שאלה של סקרנות : נכון שאנו חיים בארץ וההוצאות שלנו הן בשקלים ונכון שקל יותר לבחון חברות שפועלות בארץ אבל האם לא הגיוני יותר לפעול בעיקר בשוק האמריקאי שהוא ענקי עם הרבה יותר הזדמנויות למניות שנסחרות מתחת לערכן הפנימי ???

  • מה שחשוב זה למצוא מניות כאלו , לא כל כך חשוב היכן הם נמצאות.
   בפועל למעלה מ50% מהתיק שלי לא נמצא בארץ.
   גבי

 13. פינגבאק: סיכום שנת ההשקעות של גבי זי ורעיונות השקעה נוספים | TalkingValue

 14. גבי , האתר פשוט מדהים :
  גם מבחינת הצורה שבה המידע על המניות מוצג – ומבדיקות שערכתי מול הדוחות – המידע ממש מדויק , וגם מבחינת התוכן של הבלוג.
  אני מודה לך מעומק הלב על ההשקעה העצומה באתר.

  תודה על אתר ממש שימושי וטוב.
  איל

 15. אתה טוען שאתה איש "פשוט" אבל מעיון מעמיק בפוסטים שלך וכן בסקרינר שכתבת , זה לא נראה ככה…

  בכול אופן הרבה הצלחה בכול אשר תפנה.

  דודי

 16. כל פעם שאני קורא את זה – אני דומע מחדש… גבי אני עוקב אחריך עוד מימי הבלוג מתפוז לפני 6 שנים , התשואות שהפגנת לאורך השנים ביחד עם הפצת הסקרינר והמידע הופכות אותך בעיני לדוגמה לחיקוי.

  תמשיך ככה.

   

  הקורא האדוק.

   

 17. אתה משכמך ומעלה אין מילים להגדיר אותך .או שיש משהו נסתר . שגם אם כן  אתה עילוי.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *