תרגום מכתבי באפט – חציון 1963

 

 

המכתב הבא שנכתב ב10 ליולי 1963

 

 

___________________________________________________

 

 

ביצועים בחצי הראשון:

 

מדד הדאו עשה בחצי הראשון של 63 כ 10% כולל דיבדנדים.

המסקנות הקודמות שלנו היו (1)שאין משמעות לסיכום חצי שנתי במיוחד בהשקעות מהסוג שלנו שהם ארוכות טווח באופיין. (2) שהביצועים שלנו בשוק יורד יהיו יותר טובים מהשוק . לעומת זאת בשוק עולה אנו מאד נשתדל להיות קרובים לביצועי השוק.

אנחנו עשינו כ14% במחצית הראשונה של השנה וזאת בלי להביא בחשבון את דמפסטר שהערך שלה אכן השתנה בתקופה הזו. ה14% הללו מחושבים על ערך נכסים נקי לאחר הוצאות , אבל לפני התשלומים החודשיים שלנו לשותפים. (גם משכורות – גבי)

 

ולמרות התוצאות הטובות הללו שתי האזהרות בתחילת המכתב עומדות בעינן. לפני שנה כשעשינו ( 7% -) מול מדד שעשה( 20% ) התוצאות היו הרבה יותר טובות. לכן אתם חייבים להבין באופן מושלם את האסטרטגיה שלנו כפי שכבר הסברנו בהרחבה בעבר לפני שאתם מסיקים מסקנות.

 

בחצי הזה רוב הההשקעות שלנו (כ5 ורבע מיליון $) היו במניות "כלליות" – (מניות מהקטגוריה הראשונה , ולמי שלא קרא במכתבים הראשונים מהי הקטגוריה הזו – אסביר שמדובר במניות רגילות- גבי) והרווח עליהם היה באזור ה20%. בשנה שעברה כל התשואות העודפות על המדד שהשגנו היו מהקטגוריה השניה והשלישית. זה מראה שוב את הנקודה שהדגשתי בעבר שחלוקת המשאבים שלנו על פני שלושת הקטגוריות מאד משמעותית לטווח הקצר בסוג השוק – עולה או יורד. הקטגוריה השניה ( עיינו במכתבים קודמים מה זה אומר – גבי) הביאה תוצאות דלות ביחס למדד.

ברור שבשוק עולה טוב להיות 100% בקטגוריה הראשונה ובשוק יורד 100% בקטגוריה השניה או השלישית אבל בגלל שאני לא מתימר לנחש את כיוון השוק אני מנסה להשקיע את הכסף כך שב3 הקטגוריות – בטווח הארוך הם יניבו תוצאות טובות.

הנסיונות לנחש את כיוון השוק לעולם לא יצליחו. במקום זה אנחנו מנסים לנחש איזה עסקים הם טובים להשקעה ומאיזה עסקים כדאי להמנע .

 

 

חברות השקעה אחרות:

 

(באפט מביא כאן את הטבלה הרגילה שלו של כל ביצועי הקרנות הגדולות בארה"ב – גבי) .

 

המסקנות מהטבלה היא שכל קרן נאמנות טובה ומכובדת ככל שתהיה תתקל בבעיה לעקוף מדדים לאורך שנים. ואם להיות קונקרטי אף קרן  לא מצליחה לעקוף את מדד הבלו-ציפ , (סוג של מניות צמיחה שהיו פופלאריות באותה תקופה, ואז אמנם לא היה מדד כזה או תעודת סל כזאת  , אך באפט מניח שאם היתה קרן אינדקס כזאת קרנות הנאמנות היו הרחק מאחוריהן- גבי )

המטרה שלנו היא לעקוף את המדדים ואם לא נצליח לעשות זאת לאורך תקופה מסויימת אז אין הצדקה לקיומנו.

 

 

דמפסטר מיל:

 

(באפט ממשיך כאן את התאור של החברה מהמכתבים הקודמים , למי שהתחיל במכתב זה מומלץ לחזור אחורה – גבי)

 

 

במכתב האחרון בחרתי בהארי כאיש השנה שלנו , שנה שעברה הוא הפך את כול הנכסים הלא יצרניים של החברה לכסף מזומן שהשקענו בחברות מתומחרות מתחת לערכן . השנה הארי המשיך בתהליך הזה אבל גם הפך את הנכסים שנשארו בחברה לפרודוקטיבים.

(באפט מביא כאן את המאזן של החברה בתקופות האחרונות… – גבי)

ניתן לראות שהחברה לאחר שמכרה את כול הנכסים הלא רווחים שלה עשתה בחציון האחרון כסף משני גורמים:

1.      ההשקעות של החברה.

2.      הקוו התפעולי של החברה התחיל להיות רווחי.

אני מסייג את הרווח התפעולי משני סיבות :

1.      מכירה תקופתית חזקה מאד.

2.      דחיית מיסים גדולה.

למרות זאת אני עדיין מרוצה כי אנו מחזקים כ70% מהחברה וקנינו אותה לפי שווי של מליון ורבע דולר בערך וכעת יש לה תיק השקעות בשווי 2 מליון $.

 

 

משיכת כספים מהשותפות והפקדות:

 

(באפט מתאר את הכללים למשיכת כסף מהשותפות וכן הלוואות והפקדות מהשותפות , אני לא נכנס לזה-גבי)

 

מס:

 

(גם לזה אני לא נכנס – באפט ממליץ לשותפים מה לעשות בנוגע למס על רווחי השותפות -גבי)

 

 

על החלק האחרון של המכתב בו אני מבקש מכם שתפנו אלי אם משהוא לא ברור – אף פעם לא קיבלתי תגובה – אני פשוט תוהה אם מישהוא בכלל קורא עד לפה….

בכל אופן ההצעה שלי עדיין פתוחה :  אשמח לשמוע מכם , פנו אלי בכל נושא ובמיוחד בנושאים שעלו פה.

                                                וו. באפט

 


כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *