תרגום מכתבי באפט – 1983 חלק 15

 
 

 

 

תרגום מכתבי באפט , מכתב שנת 1983 חלק 15.

 

באפט ממשיך את משנתו בנושא ה share splits

 

 

 

 

אם אנחנו נתעסק בביצוע ספליט למניה שלנו או שנתעסק בפעולות אחרות שמתמקדות במחיר המניה שלנו במקום להתעסק בערך של העסקים שלנו – אנחנו פשוט נמשוך אלינו רמה נמוכה יותר של בעלי מניות מהרמה של מחזיקי המניה כיום.

 

במחיר של 1300$ למניה (שזה מחיר המניה בשעת כתיבת המכתב – גבי זי) יש מעט מאוד משקיעים שלא מסוגלים לקנות את המניה במחיר הזה.

האם בשביל קונה מניות אחד פוטנציאלי שלא מסוגל לקנות את המניה

 ב 1300$ עדיף לנו לפצל כול מניה ל 100 מניות כך שערך כול מניה יהיה 1.3$ ?

מי שחושב כך ומי שמעדיף מניות במחירים כאלו יגרום לכך שתחול ירידה איכותית ברמת מחזיקי המניה שלנו.

 

האם באמת כך נשפר את קבוצת בעלי המניות שלנו , על ידי כך שנחליף את המחזיקים הנוכחיים במחזיקים חדשים שמעדפים נייר על פני ערך אמיתי , כאלו שמרגישים עשירים יותר עם 9 שטרות של 10$ האחד מאשר שטר אחד של 100$ ?

אנשים שקונים מסיבות לא ערכיות גם מוכרים מסיבות לא ערכיות.

נוכחות של אנשים כאלו בתמונה לא תתרום ליציבות של מחיר המניה ולקשר שלה למחיר העיסקי – אמיתי  , פנימי שלה.

 

אנחנו ננסה להימנע ממדיניות שמושכת קונים שמחזיקים מניה לטווח קצר וננסה ליישם מדיניות שמושכת קונים לטווח ארוך. קונים שמעונינים בערך של העסק אותו הם קונים ולא במחיר המניה שלו.

 

בדיוק באותו אופן בו קניתם את המניה של בארקשייר – מאנשים רציונאלים ולא מונחי רגש – כך אתם זכאים לקבל את האפשרות למכור את המניה , אם תבחרו בכך , לאנשים כאלו  ובמצב שוק כזה – ואנחנו נדאג לכך שהמצב הזה ימשיך להתקיים.

 

אחת האירוניות הגדולות שיש בשוק המניות הוא הדגש על "פעילות".

ברוקרים משתמשים בביטויים כמו "נזילות" ו "סחירות" כדי לשיר שירי הלל למניות שמרוויחות המון כסף. (אלו שלא יכולים למלאות לך את הכיסים לפחות ממלאים לך את האוזניים….) אבל האמת היא שמשקיעים צריכים להבין שמה שטוב לבורקר לא טוב להם.

שוק מניות היפר אקטיבי הוא סיבה לחור בכיס.

 

לדוגמה:

חברה טיפוסית שמרוויחה כ 12% על ההון שלה בשנה.

בוא ונניח שבמשך שנה אחת המסחר במניה הוא כל כך גבוה כך ש100% מהמניות שלה נמכר בשנה – כלומר מספר המניות של החברה שהחליפו ידים במשך שנה הוא כמספר מניות החברה.

נניח גם שעמלת מכירה או קניה של המניה היא 1%.

נניח גם שהמניה נסחרת במחיר ההון שלה לצורך הפשטות.

 

יוצא לנו שהבעלים (מי שמחזיק את מניות החברה – גבי זי) של החברה ההיפוטתית הזו  משלם כול שנה 2% עמלות על ה"זכות" להחליף בעלות בחברה.

 מתוך 12% רווח של החברה כ 2% ממחיר המניה הולכים על עמלות קניה ומכירה שזה בעצם  1-6  מהרווחים =  16.666%.

 

כל זה יוצר משחק מאוד יקר של כסאות מוזיקלים.

תדמיינו לעצמכם את הזעקות שיגיעו עד לב השמיים אם הממשלה תחליט לגבות מס של 16.666% על הבורסה , איזה תגובה זה היה גורם בעולם לדעתכם?  (בתקופת המכתב עדיין לא היה מס על הבורסה – גבי זי)

 

בפעילות של השוק היום המשקיעים הם שגורמים לעצמם מס כבד שכזה.

 

הימים שבהם מחליפים ידיים כ 100 מיליון מניות (וזה נחשב בימנו כיום יוצא דופן מבחינת הסחירות הנמוכה שלו) הם בעצם קללה לבעלי המניות ולא ברכה כי המשמעות של נפח המסחר הזה היא שהם משלמים פי שניים מאשר במצב שבו רק 50 מיליון מניות היו מחליפים "כסאות מוזקליים".

 

אם נמשיך בדוגמה הזו ונניח ש100 מיליון מניות מחליפים מידי יום ידיים וכל קניה או מכירה של מניה עולה 15 סנטים  – ה"מס" על הכסאות המוזקליים האלה מגיע לסך של 7.5 מיליארד דולר בשנה!! – זה הרווח הכולל של ארבעת החברות הגדולות ביותר בארה"ב לפי מגזין פורצן: אקסון , גנרל מוטורס, מוביל וטקסקו.

 


ארבעת החברות הללו בעלות שויי משותף של 75 מיליארד דולר ורווח משותף של 12% כמו בדוגמה שלנו.

תחת ההנחות שלנו , המשקיעים בהכללה גסה , כול שנה מפסידים את כל הכסף העצום הזה רק כדי למלא את יצר החילופין העז שלהם.

בנוסף בחמשת הבנקים הגדולים בארה"ב : סיטי, בנק אוף אמריקה, צייס מנהטן, תעשיות הנאובר וכמובן גיי פי מורגן :  מדווחים על הכנסות של כ 2 מיליארד דולר בשנה בניהול כספים . כלומר כ 2 מיליארד דולר בשנה  הולכים לאיבוד כול שנה מכיס המשקיעים לכיסם של יועצי ההשקעות ומנהלי כספים בבנקים.

ההוצאות האלו רק מראות מי אוכל את העוגה אבל הם לא מראות כיצד ניתן להגדיל אותה.

 

 

ראינו כאן שבאפט מתנגד לפיצול של מניות split share  אבל מה לדעתכם הוא חושב על על reverse split  ?

הרי בספליט כזה מחיר המניה עולה והסחירות של המניה יורדת , מכיוון שאנו רואים שבמכתב הזה באפט טוען שבעצם מרגע קניית המניה עדיף לגעת כמה שפחות במניה , סחירות יתר רק מזיקה למניה ובנוסף לפני כל פעילות מנייתית צריכה לשקול שוב ושוב האם היא משתלמת , האם הוא יתמוך בספליט הפוך?

 

ועוד שאלה לקוראים – והפעם שאלה הרבה יותר קלה לתשובה – היום כשמחירי העמלות ירדו פלאים , האם הטיעונים של באפט עדיין רלוונטים?

 

 

 

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *