תרגום מכתבי באפט – 1983 חלק 2

 

 

 

 

 

 המשך סקירת עקרונות ההשקעה של באפט מהחלק הקודם

 


 

 

O בגלל ההגבלות של נהול חשבונות שיגרתי, ההכנסות של הדוחות המאוחדים יכולות לגלות באופן יחסי מעט מאוד על ההצגה האמיתית הכלכלית שלנו.  (הדוחות לא מספרים את כול הסיפור , אומר באפט – גבי זי)

 

 צ`רלי ואני, כבעלים ומנהלים, למעשה מתעלמים מהמספרים שבדוחות.


 אף על פי כן, אנחנו נדווח לכם על ההכנסות של כל העסקים העקרים שבהם אנחנו נשלוט, ועל מספרים שבהם אנחנו רואים חשיבות מיוחדת. המספרים האלה, ביחד עם מידע אחר שאנחנו נספק על העסקים שלנו יעזרו לכם להגיע לשיפוט הנכון של העסקים שלנו.

 

 

O השלכות של התקנות לנהול החשבונות לא משפיעה על התפעול שלנו או על החלטות ניהול ההון שלנו. כאשר מחירי הרכישה דומים, אנחנו מעדיפים לקנות $2 של הכנסות שלא מדווחות על ידינו בגלל עיקרונות נהול החשבונות הרגילים מלקנות $1 של הכנסות שכן מדווחות. (באפט בנושא הזה בהרחבה במכתב של שנת 1981 בחלק X)

 זאת בדיוק הבחירה שלעיתים קרובות מצפה לנו מאז שעסקים שלמים ( שההכנסות שלהם יהיו לגמרי מדווחות בדוחות שלנו ) לעתים קרובות ימכרו במחיר כפול מחתיכות קטנות של עסקים  (שההכנסות שלהם לא מדווחות בדוחות שלנו)

בהכללה ולאורך הזמן, אנחנו מצפים שההכנסות הלא מדווחות הללו ישתקפו בסופו של דבר בערך העסק הפנימי שלנו דרך רווחי ההון שלנו.  (ובמילים אחרות : מה אכפת לנו מהטווח הקצר , העיקר שבטווח הארוך נרוויח יותר – גבי זי)

 

 

O לעיתים רחוקות אנחנו משתמשים בחובות. (באפט מעדיף עסקים ללא חובות , ללא מינוף – גבי זי) , וכאשר אנחנו כן לוקחים הלוואה , אנחנו משתדלים לבנות אותה לפי שער ריביות של טווח ארוך על בסיס שער קבוע.

(באפט לא לוקח הלוואות לטווח קצר – רק לזמן ארוך. באפט לא לוקח הלוואות עם ריבית משתנה – רק ריבית קבועה מראש, גבי זי)

אנחנו נדחה הזדמנויות מעניינות גם אם אין לנו את הכסף . לא נגדיל את המאזן שלנו אם אין לנו כסף (המאזן מורכב מסך החובות ומסך ההון העצמי – באפט לא יגדיל את המאזן , כלומר את החובות שלו רק כדי לתפוס עיסקה טובה שתגדיל בסופו של דבר את ההון שלו, את ההלוואות שלו הוא לוקח על בסיס המאזן ולטווח ארוך , לא לעיסקאות ספציפיות – גבי זי).

השמרנות הזאת הענישה את התוצאות שלנו אבל זאת ההתנהגות היחידה שנותנת לנו מנוחה,

 

במיוחד שאנו שוקלים את כל בעלי החוב שלנו שכוללים את בעלי הפוליסות שלנו , המפקידים, המלווים וההרבה ממחזיקי המניות שלנו ששמו אצלנו את מיטב הונם העצמי בכמויוות גדולות.

 

 

(חבל שלכל חברות הפננסים/נדלן/בנקים למיניהם ההתנהגות היחידה שנתנה מנוחה היתה למנף את עצמם

וכמה שיותר – גבי זי )

 

 

O מנהלים עם "רשימת משאלות" לא יגשימו אותם אצלנו על חשבון מחזיקי המניות. אנחנו נעשה עם הכסף שלכם רק מה שהיינו עושים עם שלנו, כול פעולה שלנו תישקל כנגד בניה דומה של תיק השקעות מגוון דרך קניות ישירות בבורסה.

 

O אנחנו מרגישים שכוונות אצילות צריכות להבדק באופן תקופתי כנגד התוצאות….

(באפט בוחן את הדברים במבחן התוצאה בלבד , הכוונות וההצהרות מעניינות אותו פחות – גבי זי)

 

אנחנו בוחנים היטב את החכמה של החברות שבהם אנו משקיעים – בשמירת ההכנסות שלהם . אם הם לא חילקו את ההכנסות שלהם אלא שמרו אותם אנחנו מצפים שלכול דולר שנשמר בחברה יש לפחות $1 של ערך שוק.

 עד לתאריך זה, המבחן הזה הביא לנו תוצאות נהדרות. אנחנו נמשיך לבדוק את נושא ההכנסות השמורות של החברות שאנו משקיעים בהם ברזולוציה של חמש שנים.  ככול שהערך הנקי שלנו גדל, יותר קשה להשתמש בהכנסות שמורות בחכמה.

 

 

O אנחנו נוציא מניות רגילות החוצה רק כאשר אנחנו נקבל בתמורה ערך עסק כמו שאנחנו נתן.

 הכלל הזה נכון לכל ההוצאות שלנו, לא רק במיזוגים או –במכירות ציבוריות של מניות – אנחנו מוצאים כסף רק כשאנחנו חושבים שנקבל את מה שנוציא.

 

כול כמות של מניות תבחן לפי השווי הכולל של כול החברה , המחיר לא יקבע לפי כמות המניות.

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *