תרגום מכתבי באפט – 1984 חלק 12

 
 
 
 
תרגום מכתבי באפט , מכתב שנת 1984 חלק 12. 
 
מה עדיף באינפלציה לקנות אגח או מניות?

באפט מסביר כיצד לבחון את קניית האג”ח כקניית עסק מכניס עם התיחסות לזמני אינפלציה.

 

 בנוסף באפט מכניס כאן עוד כמה "קוצים" בבלון הנפוח ושמו קרנות נאמנות , יועצי השקעות ושאר מנהלי כספים…

 

ועוד נושא: מיקוד מול פיזור בתיק ההשקעות.

 

 

  

 

 

נחזור לסיכון שיש בהשקעה של קנית האגח של WPPSS– אנחנו מדגישים את הסיכון שיש כאן וזה גם סיכון שקשה מאוד להעריך אותו. כשצ`רלי ואני מבצעים כ 50 הערכות דומות במשך שנות חיינו אנחנו מעריכים שבמקרה הנוכחי אנחנו לא נטעה בהערכה שלנו.


אבל אין לנו הזדמנות לבצע 50 או אפילו 5 הערכות כאלו בשנה. למרות שהתוצאות שלנו בראיה ארוכת טווח נראות מאוד יפה בכל שנה יש לנו לפחות השקעה אחת שיכולה להראות מאוד מאוד טיפשית. (בגלל זה בכל המשפטים האלו אני כותב לכם אנחנו או צ`רלי ואני…)

 

לרוב מנהלי הכספים יש מניע מאוד קטן אם בכלל לקחת החלטות שיכולות להראות כאטלגנטיות או מאוד אידיוטיות מצד שני. יחס הרווח -הפסד האישי שלהם מאוד ברור – אם ההחלטה הצליחה אז הם רק יקבלו טפיחה קטנה על השכם אבל אם היא לא הצליחה הם פשוט יעופו הביתה ולכן זה לא משתלם להם.

 

ללמינגים יש תדמית מאוד גרועה כקבוצה אבל אף למינג לא קיבל אף פעם רושם שלילי כאינדבדואל יחיד. 

(למינג – סוג של מכרסם שלפי האגדה נוהג להתאבד בקבוצות – גבי זי)

 

(ובמילים אחרות – למנהלי כספים לא אכפת לטעות כל עוד זו טעות שכולם טועים בה , אבל להעיז ולחשוב אחרת ולקחת סיכונים , את זה הם לא יעשו  כי מצד אחד הם לא מתוגמלים מספיק אם ההחלטה תתברר כנכונה ומצד שני אם יטעו , יערפו להם את הראש , לכן אין להם חשיבה אינדבידואלית שהיא המפתח להצלחה בהשקעות, מפני שרק בחשיבה כזו ניתן לקנות דברים שמתוחרים בזול – גבי זי )

 

אצלנו הדברים קצת שונים: על  47% מהמניות של בארקשייר צ`רלי ואני לא דואגים בכלל שנפוטר… כי אנחנו הבעלים שלהם…  

בעצם התגמול שלנו בהם הוא על ידי זה שאנחנו הבעלים ולא רק המנהלים , לכן אנחנו מתנהגים בכסף של בארקשייר כמו שאנחנו מתנהגים לכסף שלנו.


העובדה הזו , שאנחנו הבעלים של הכסף ,הופכת את הניהול העסקי שלנו ואת צורת ההשקעות שלנו לשונה מהמקובל.

 

(לעומת זאת מנהלי כספים וקרנות בארץ ובכלל זה גם יועצי השקעות למיניהם אינם מושקעים בעצמם במניות שהם קונים ללקוחות שלהם ולכן לא אכפת להם לטעות  – גבי זי)

 

זה משפיע גם על הרמה שאליה אנחנו יורדים ובה אנו מתמקדים בצורת ההשקעות של חברות הביטוח שלנו וגם למשל באגח של WPSS.

 

(באפט מתכוון כאן לעובדה שתיק המניות שלו מאוד ממוקד במספר קטן של חברות ולא מפוזר על פני עשרות חברות – גבי זי)

 

המיקוד הזה מאוד הגיוני כאשר בודקים את עסקי הביטוח שלנו בראיה של חיבור לחוזק הפיננסי שלנו.

 

בכל חברת ביטוח אחרת התמקדות בהשקעות של החברה כמו שאנחנו עושים תהיה פשוט לא ראויה ולא מתאימה.

עמדת ההון של החברות האחרות הוא לא כזה שמאפשר להם לסבול טעות גדולה בהשקעה.

לא משנה כמה אטרקטיבית תהיה השקעה מסוימת אם יהיה בה סיכון הם פשוט לא יכולים להרשות לעצמם לקחת את הסיכון הזה.

 

החוזק הפיננסי שלנו מאפשר לנו להחזיק כמה בלוקים של חברות שחשבנו עליהם הרבה וקנינו אותם במחיר אטרקטיבי.  לאורך שנים תיק ממוקד משיג תוצאות מצוינות למרות הגודל שלנו.

כשהמדיניות שלנו כושלת , וברור שמידי פעם יהיו שנים קשות ורעות , לפחות תדעו שגם הכסף שלנו נמצא שם ולא רק שלכם.

 

 (גבי זי: באפט אומר כאן שבגלל שאין לברקשייר ולחברות הביטוח שלה  בעיות פיננסיות והם גם לא ממונפות לא אכפת להם לטעות לפעמים ולרדת בביצועים שלהם – הם יכולים לקחת על עצמם סיכונים. 

לעומת זאת חברות אחרות במצב כלכלי קשה ולכן הם לא יכולות לקחת סיכון בהשקעות שלהן , זה בעצם גורם להשקעות שלהן להשיג תשואה הרבה יותר נמוכה מאשר ברקשייר. )


כשביצענו את ההשקעה ב WPPSS המצב היה שונה מהיום גם מבחינת המחיר וגם מבחינת הנסיבות. אם נחליט לשנות את האחזקה הזו לא נודיע לכם אלא הרבה אחרי שזה כבר קרה.

 (יתכן שבעוד אתם קוראים את השורות האלו כבר מכרנו או קנינו…) קניה ומכירת מניות הוא עסק תחרותי ואפילו כמות צנועה של מתחרים יכולה לעלות לנו הרבה כסף.

למשל בקנית WPSS נתקלנו בתחרות קשה מאוד על ידי מספר משקיעים שהחלו לקנות את האגחים האלו מפני שידעו שאנו מעוניינים בהם. זה גרם לנו לשלם מחיר גדול יותר תמורת פחות אגחים.

 

מהסיבה הזו אנחנו לא נספר לכם על הפעילות שלנו בקניית חברות וגם לא לעיתונות אלא אם כן נהיה חייבים.

 

עוד משפט אחרון בנוגע ל WPPSS : אנחנו סולדים מקניית אגחים ארוכי טווח וכמעט ולא קנינו כאלו בשנים האחרונות וזה כמובן בגלל האינפלציה שלפנינו , למרות שאין לנו מושג מה יהיה ערך האינפלציה בשנים הקרובות.

 

לדעתנו יתכן מצב שבו האינפלציה תתפרץ למרות שבשנים האחרונות היא הולכת ויורדת וזה בגלל הגרעון העצום שיש לנו כיום. הגרעון הזה גם מאוד מאוד מסוכן וגם קשה מאוד להקטין אותו.

כל עוד הגרעון הזה לא יקטן אולי האינפלציה לא תתרחש מחר ואולי לא גם בעוד הרבה שנים אבל מתי שהוא היא תקרה.

 

בעוד שאין כל כך מה להתלבט בין אגחים למניות כששיעור האינפלציה עומד על 5%-10% בשנה , כשהאינפלציה פורצת חזק תיק מניות מפוזר אמנם יפסיד המון כסף אבל אגחים פשוט יפסידו הרבה יותר.

 

לכן לדעתנו תיק המבוסס רק על אגחים נושא בחובו סיכון עצום במקרה של התפרצות אינפלציונית. ולכן כשאנו קונים אגח רב שנתי הוא חייב להיות כזה שמסוגל לדלג מעל משוכת האניפלציה.

 רק כאשר קניית אגח נראית לנו כאופציה הרבה יותר טובה מקניית מניה-עסק אז אנו נקנה אותה.  

וברור שהאפשרות שזה יקרה קטנה מאוד.

(אבל זה מה שקרה ב WPPSS – גבי זי)


כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *