תרגום מכתבי באפט – 1986 חלק 15

המשך סקירת השינוים בתקנות המס וההשפעה שלהם על ריווחי בארקשייר:

 

  • המס על ריווחי ההון של החברות עלה מ28% ל 34%.

השינוי הזה ממש משמעותי על בארקשייר בגלל שאנו צופים שבעתיד כמו בעבר חלק גדול מהרווחים שלנו הוא כתוצאה מרווחי הון.


למשל שלושת האחזקות הגדולות שלנו: CC, גאיכו והוושינגטון פוסט היו בעלות שווי שוק משותף של 1.7 מיליארד דולר בסוף השנה , שזה בערך 75% מהערך הנקי של בארקשייר.

למרות זאת רק 9 מיליון דולר של רווחים עוברים אלינו מהחברות האלו בשנה.

במקום זה החברות משקיעות מחדש את כל הרווחים שלהם בחברה כך שההון שלהם הולך וגדל בצורה מאוד מרשימה. לכן אנחנו מצפים לקבל מהם את ריווחי ההון שלהם.


 

(גבי זי: שוב באפט מכניס לנו כאן את השיעור החשוב ביותר שלו – אם עסק יודע לייצר הון בשיעור גבוהה על ההון שלו , הדבר הטוב ביותר שהוא יכול לעשות זה להשקיע שוב ושוב את הרווח בחזרה בעסק כך שההון ילך ויגדל.

זו הסיבה מדוע בארקשייר לא חילקה דיבדנדים מעולם.)
החוק החדש מגדיל את שיעור המס לכל הרווחים שיוכרו בעתיד וגם לכל הרווחים שעדיין לא הוכרו על אף שהם קיימים לפני החוק.

בסוף השנה היו לנו 1.2 מיליארד דולר של רווחים כאלו שעדיין לא הוכרו – מהשקעות במניות.


האפקט של החוק הזה יגיע אלינו למאזנים באיחור בגלל חוק אחר של ה GAAP שקובע שתשלומי מס נדחים שעדיין לא הוכרו יחושבו לפי שיעור מס של 28% ולא בשיעור העכשווי של 34%.

החוק הזה הולך להשתנות בקרוב וברגע שהוא ישתנה מיד ימחקו לנו מהשווי "הגאאפי" שלנו  73 מיליון דולר ויעברו לחשבון תשלומי המס הנדחים שלנו .

 

 

  • לפי החוק החדש על הדיבידנדים והריביות שאנו מקבלים מחברות הביטוח שלנו נשלם מס בצורה הרבה יותר חזקה.

 

1. קודם כל חברות ישלמו 20% מס על דיבידנדים שקיבלו , במקום 15% בלבד בחוק הקודם.

2. דבר שני ישנו שינוי ב80% הנותרים לחברות ביטוח:

על אותם 80% נשלם עוד 15% מס אם המניה שמשלמת את הדיבידנד נקנתה אחרי אוגוסט 1986.

3. השינוי השלישי שגם הוא מיושם רק על חברות ביטוח מתייחס לרווחים על אגחים פטורים ממס: אגחים פטורים ממס שנקנו לאחר אוגוסט 1987 יהיו פטורים ממס רק על 85% מערכם.

 

שני השינויים החדשים מאד חשובים. המשמעות שלהם היא בעצם שהרווח שלנו מהשקעות ירד בצורה חזקה בהשוואה לחוק המס הישן.

הניחוש שלי אומר שרק השינויים האלו יורידו את כוח הרווח של חברות הביטוח בלפחות 10% ממה שצפינו לפני החוק החדש.

 

 

  • חוק המס החדש  משנה את התזמון בתשלומי המס על ידי חברות הביטוח.

החוק דורש מאתנו להפחית את תשלומי הרזרבות ( אלו הם התשלומים שחברות הביטוח משלמות ללקוחות שלהם כתשלום לתביעות הביטוחים , כפי שהוסבר בתחילת המכתב – גבי זי.) מהמס שאנחנו משלמים. הדרישה הזו תקטין את הרווחים ותגדיל את שיעור המס . חוק אחר בנושא שהולך להכנס לתוקף תוך 6 שנים דורש מאתנו להכיר ב20% מהרזרבות שנשמרות לצורך תביעות עתידיות כרווח לצורכי מס.

 

כל אחד מהחוקים האלו משפיע על כמות הרווח שלנו בדוחות. אבל בנוסף הוא גם משנה את זמן תשלום המס. הוא בעצם מקדים את זמן תשלום המס. בגלל שעכשיו נשלם את המס הדחוי בזמן , הרווח של העסקים שלנו ירד בצורה חדה.

אנלוגיה תסביר את הדבר בצורה הטובה ביותר:

אם כבר בגיל 21 היית צריך לשלם מראש את כל המס שתחויב בו כל ימי חייך   – אז ברור שתהיה עם הרבה פחות נכסים מאשר אם היית משלם את המס רק כשאתה מת.

 

(גבי זי: בגלל שבאפט מחזיק את ההשקעות שלו לטווח של שנים הוא כמעט ולא משלם מס.

כתוצאה מזה הרווחים שלו הרבה יותר גדולים.

רק בשביל לסבר את האוזן – אם הוא מחזיק מניה למשך 10 שנים ומוכר אותה לאחר 10 שנים ומשלם 20% בשעת המכירה על הרווח הוא בעצם משלם 2% מס בשנה על הרווח הכולל , לעומת אדם שכל שנה מחליף את האחזקות שלו ולכן משלם 20% מס כל שנה , ואני לא מדבר בכלל על מי שמתעסק במסחר יומי…)


יהיו כאלו שיקראו את מה שאנו אומרים בעיון ויגידו שישנה סתירה בדברינו:


מקודם בדיון שעסק בתעשיות שנמצאות בסביבה תחרותית קשה מאוד יעבירו את העלאות והורדות המס ישירות ללקוחות שלהם במקום לעצמם. ואילו עכשיו אנו טוענים שהרווחים של בארקשייר מחברות הביטוח שלה יפגעו בצורה קשה מאוד עקב העלאת המס.

הרי חברות הביטוח נמצאות בסביבה תחרותית מאד מאד קשה אז מדוע שנטל המס ,במקרה של הפחתה או העלאת מס , לא יעבור ללקוחות שלהם?

 

התשובה לשאלה הזו טמונה בעובדה שחברות הביטוח הם יוצא מן הכלל בגלל שכל חברה משלמת שיעור מס שונה לפי כללים אחרים.

ישנם מספר הבדלים בין החברות:

שיעורי המס המינימאלי שונים מחברה לחברה, ישנם חברות ביטוח הנושאות איתם הפסדי ענק משנים עברו – וזה מעניק להם מגן מס למשך שנים רבות בעתיד. מצד שני ישנם חברות ביטוח שהרווחים שלהם שייכים לחברות האם שאינן בתחום הביטוח ולכן שיעור המס שלהם שונה בעליל.

 

השינויים האלו גורמים לשיעורי מס שונים בעליל בתוך תעשיית חברות הביטוח.

בתעשיית האלומיניום הרכב או חנויות קמעונאיות למשל , ואלו הן דוגמאות לתעשיות מאד תחרותיות – שיעורי המס בין החברות כמעט ולא משתנים בגלל שמדובר בתעשיות שבהם כל השחקנים המרכזיים בעלי שיעור מס דומה מלכתחילה.

 

שיעור המס השונה בתעשיית הביטוח יגרום לכך שעליית המס לא תעבור בצורה ישירה ללקוחות כמו שהיא הייתה עוברת בכל תעשייה תחרותית אחרת. ובמילים אחרות המבטחים ישאו על עצמם את רוב נטל הביטוח.

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *