מאזן של בנקים חלק 2.

 

במסגרת הידע שמשקיע ערך רוצה לרכוש אנחנו ממשיכים בסדרת הפוסטים בנושא מבנה מאזן של בנקים

השקעות ערך – מאזן של בנקים חלק 2.

בחלק הזה נתמקד בחלק השני של המאזן שמכיל את מקורות הכסף שהבנק משתמש בהם  –  התחייבויות והון עצמי.


לחלק הזה של ההתחייבויות וההון שני חלקים: הראשון מפרט את רשימת מקורות הכספים של הבנק שאינם בבעלות הבנק , כלומר כול הכסף שהבנק חייב , והשני הוא ההון העצמי של הבנק , נתחיל מהחובות:

פקדונות הציבור –מתוך כ 309 מיליארד שקל שבמאזן הבנק כ 230 מיליארד הם כספים שגברת כהן מחדרה הפקידה בבנק. זה כסף שאינו שייך לבנק למרות שהוא מרוויח עליו במספר דרכים , הוא גם גובה עבורו עמלות מגברת כהן וגם כמובן מנצל את הכסף הזה של גברת כהן כדי לקנות ממנו אגחים , מכשירים פיננסים או כדי להלוות אותו למר זלמן מרמת השרון כדי שיוכל לקנות את דירת 2 החדרים שלו בסכום מצחיק של 1.5 מיליון שקל בריבית מדהימה של  3+ מדד…

פקדונות מהבנקים –כסף שבנקים אחרים הפקידו בבנק הפועלים , ולא אל תדאגו הם לא קיבלו את ה 0.2% ריבית שאתם קיבלתם , הם כנראה קיבלו יותר…

פיקדונות מהממשלה – מה עושה הממשלה עם כספי המיסים שצברה עד שהם מושקעים בחזרה בתקציב הממשלה (אם בכלל…) , הכספים האלו שוכבים בבנק הפועלים תחת הסעיף הזה.

נירות ערך שהושאלו או נמכרו במסגרת הסכמי רכש חוזר –מדובר על ניירות ערך שהבנק מכר או השאיל , אבל הוא אמור לקבל אותם בחזרה , למשל בקניית שורטים – אני משאיל מניה במחיר של 50 מתוך הנחה שהמחיר שלה ירד בקרוב , מוכר אותה ב 50 , לאחר שבוע המחיר שלה יורד ל 20 ואז אני קונה אותה ב 20 ומחזיר אותה לבעלים (את ה 30 שקל בניכוי עמלות אני משלשל לכיסי. ) בארץ רק לבנקים מותר לבצע שורטים כאלו אך כנגדם הם נותנים ערבון. מכיוון שהבנק חייב להחזיר את הניירות האלו בתום תקופת השורט בחזרה לבעלים שלהם , הם נכנסים לסעיף הזה כי זה בעם חוב של הבנק להחזיר את הניירות הללו.

אגרות חוב וכתבי התחייבות נדחים –אלו הם כספים שהבנק גייס מהציבור ומהמשקיעים באמצעות שטרי חוב שהוא מכר.

התחייבויות אחרות –כול שאר החובות של הבנק , שחלקם הגדול נובע מהפעילות השוטפת של הבנק. בעמוד 274 הבנק מפרט איזו חובות נמצאים תחת הסעיף הזה: חובות לעובדים כגון משכורות ופיצויים , חובות של מיסים לרשויות , קצת נגזרים – אי אפשר בלי זה בכול סעיף שיש בו את המילה "אחר-אחרים-אחרות", חובות מסופקים שלא נכנסו לסעיף החובות מסופקים.

סך הכול התחייבויות –סיכום של כול סעיפי החוב של הבנק. זה בעצם סך כול השורות עד לכאן בחלק השני של המאזן.

זכויות בעלי מניות חיצוניים –חברות שמחזיקות במניות הבנק ויש להם זכות על חלק מהון הבנק מכיוון שהם השקיעו כסף בקניית מניות הבנק. 

הון עצמי –הכסף של הבנק.  מדובר בכ 6% בלבד מסך המאזן.  על כול שקל של הבנק יש לבנק כ 16 שקלים של חובות!  המינוף בבנקים פשוט גדול , מי שלא מבין היטב את דוחות הבנק שיחפש השקעה אחרת כי הסיכון פה פשוט גדול כפי שהוכיח המשבר האחרון.


גבי זיכתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *