מערכות יחסים עם כסף תכונות המשקיע 10 , המדריך השלם למעבר דרך קירות

 

 

 

 

המפתח למערכת יחסים מוצלחת , והכוונה לכול מערכת יחסים ובפרט לכסף מבוססת על עקרון ברזל אחד:

חוסר ההיזדקקות שלנו למערכת היחסים הזו , כלומר ככול שאנו לא זקוקים למערכת היחסים הזו כך היא תהיה יותר מוצלחת.

כדי להסביר את העקרון הזה יותר טוב הנה עוד קטע מ"המדריך השלם למעבר דרך קירות":

"…צריך להבין שאהבה אמיתית ושלמה יכול לחוש רק אדם מואר , אדם שחי מהשכל מרגיש אהבה אבל היא לא מושלמת ואמיתית לגמרי.

רק אדם שאין לו בעצם צרכים מזולתו יכול להרגיש אהבה אמיתית וזו האהבה שחז"ל אמרו עליה "אהבה שאינה תלויה בדבר" ( משנה בפרקי אבות ) זוהי האהבה האמיתית כי רק אדם שלא צריך דבר מחברו או בן זוגו לצורך העניין הוא זה שיכול ליצור מערכת יחסים שהיא לא על מנת לקחת.

ובלשון חז"ל באהבה של אדם רגיל – בטל הדבר – כלומר שמתבטלת הסיבה שבגינה נוצר הקשר – בטלה האהבה , אבל באהבת האדם המודע אין דבר שבגינו האהבה  נמצאת , היא לא נמצאת שם רק בגלל סיבה מסוימת או צרכים שצריך לספק , היא נמצאת שם לצורך האהבה – כשלעצמה בלבד , מטרת הקשר הינה לא לספק צרכים מסוימים אלא הקשר הוא הסיבה של עצמו.

קשה להבין את המשפט הזה בעיקר מתוך הסתכלות של האגו שמודד כל דבר בשיקולים של רווח ותועלת מול הפסד , בשיקולים של אמצעי ומטרה , כיצד יתכן שדבר מסוים ישמש כמטרה לעצמו , אבל אצל המואר יש דברים שנעשים לא לצורך דבר אחר אלא לשם הדבר כשלעצמו.

כמו שאומר הרמב"ם ביד החזקה : "עושה האמת מפני שהוא אמת" – המעשה נעשה כי הוא נכון כשלעצמו ללא כל סיבה – זוהי האהבה "שאינה תלויה בדבר"…

במערכת יחסים כזו אין שום ניסיון לשנות או לבקר ולשפטו את האחר , כי האגו לא שולט , כי מטרת היחסים אינה לקבל משהוא מהקשר , ולכן אם לא מקבלים אין הדבר גורם לעימותים , מטרת הקשר היא הקשר עצמו.

כשאנחנו שומעים משפט כזה שאומר: "מטרת הקשר היא הקשר עצמו" – זה מייד מקפיץ אותנו כבני התרבות המערבית:  לא ברור לנו , אז למה באמת יש קשר?  למה אני צריך קשר כזה שאין לי שום דבר ממנו מלבד הקשר כשלעצמו?

 התשובה היא בעצם מה שאמר הרמב"ם הנ"ל – כי זאת האמת!

כדי להגיע למצב כזה האדם צריך להיות מנותק מהאגו , מכיוון שכל חיבור לאגו רואה את האחר ככלי לספק צורך מסוים גם אם זה צורך של האגו לתת…"


השאלה היא כמובן איך מיישמים את זה , הרי כולנו זקוקים לכסף , כולנו זקוקים לבני-בנות זוג , כולנו זקוקים למערכות יחסים , כי אנחנו רק בני אדם , אז איך הופכים ללא זקוקים ליחסים האלו?

התשובה היא כזו : הופכים את הקשר לאמיתי ("עושה האמת מפני שהוא אמת").
הופכים את הקשר לקשר של נתינה אמיתית , הופכים את הקשר הזה לאהבה.

ואז זה נהפך לאמת שלנו , זה נהפך להיות אנחנו – כי זה באמת חלק מאתנו…

גם זה לא דבר פשוט – להפוך את כול מערכות היחסים שלנו (בני-בנות זוג , משפחה , עבודה , חברים , כסף , סביבה …) לאהבה.

 אבל זה כבר משהו אפשרי ואנושי…גבי זי

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *