תרגום מכתבי באפט – 1987 חלק 12

 

 

 

 

תרגום מכתבי באפט שנת 1987 חלק 12.

בחלק הזה באפט דן שוב בהפסדי הרזרבות ובנוסף הוא מסביר למה תמיד עדיף להחזיק מניות בצורה ישירה מאשר דרך חברות מתווכות – למשל קרנות נאמנות , חברות השקעות תעודות למיניהן וכולי. – הסיבה לזה היא אחת – דמי התיווך הגבוהים שעל המשקיע לשלם:

 

 

 

"מכל הטעויות – הטעות התמימה שקורת באופן קבוע בתחום הפסדי הרזרבות מתלווה תמיד דווקא לטעויות שנעשו במזיד . ישנם הרבה שרלטנים שעשו את עושרם על חשבון ציבור המשקיעים על ידי ניצול חוסר היכולת של מבקרי החשבונות בחברות הביטוח להעריך בצורה נכונה את הפסדי הרזרבות של החברות , בנוסף לכך המבקרים עצמם אינם מעוניינים לחשוף את חוסר היכולת שלהם בנושא.

אנחנו נמשיך לראות התחכמויות בנושא גם בעתיד. ככל ש"רווחים"  יוכלו להיות מושגים רק על ידי משיכת עט אז גם מעשי התרמית יגדלו. בשביל גופים כאלו "זנב ארוך" של ביטוחים הוא פשוט גן עדן.

ההזהרה של המבקרים בתחילת הדוחות לפחות תשרת את המשקעים בכך שהיא תגרום להם לעמוד על המשמר כנגד הטורפים.

המיסים שחברות הביטוח משלמות – שגדלו השנה באופן מטאורי , כתוצאה מהרפורמה במס בשנת 1986- לקחו פניה חדה לכיוון הרע מבחינתנו בסוף שנת 1987.

בדוח הקודם של שנת 1986 פירטנו את כול ההשפעות של הרפורמה עלינו וגם הערנו שלמרות שהרפורמה מורידה את גם את הרווחים הפוטנציאלים לטווח ארוך וגם את ערך העסק כשלעצמו בטווח הקצר הרווחים של חברות הביטוח דווקא יעלו. בבארקשייר הרווחים עלו בשנת 1987 בגלל "ההתחלה המרעננת " הזו ב 8.2 מיליון דולר.

לדעתנו הרפורמה הזו הינה האירוע המשמעותי ביותר בתעשיית הביטוח בעשור האחרון.

הרפורמה הזו מפחיתה את שיעור הקרדיט לדיבידנד לחברות מ 80% ל 70% בלבד.

משקיעים שמחזיקים מניות או אגחים דרך חברות מתווכים או חברות השקעה מוסמכות (גבי זי: חברות אחזקה למיניהם – קרנות נאמנות , קרנות גידור , קרנות הון וכו ..) היו תמיד בנחיתות לעומת משקיעים שהחזיקו במניות בצורה ישירה.

העונש על אחזקה לא ישירה כזו גדלה בגלל הרפורמה החדשה במס ובמיוחד כאשר חברת האחזקות הינה חברת ביטוח. אין לנו דרך להתחמק מהגידול במס הזה . זה פשוט אומר שאותו רווח לפני מס יתורגם כעת לסכום הרבה יותר קטן לבעלי המניות שלנו – אחרי מס.

למרות הכול אנו מצפים ששנה הבאה תהיה טובה בעסקי הביטוח שלנו אם כי הרקורד שלנו ישתנה בוודאות. אנו צופים שנפח המכירות יקטן אבל הרווח יעלה בצורה סבירה. הירידה בנפח המכירות תתעצם מכיוון שההסכם שלנו עם חברת FIRMAN  בשנת 1989. באיזו שהיא נקודה בעתיד כנראה עוד מספר שנים אולי נראה שוב הזדמנות גדולה שכעת אנחנו מוכנים אליה הרבה יותר מאשר בשנת 1985. (גבי זי: השנה שבה חברות הביטוח של בארקשייר התחילו לנצל את החוסן הפיננסי שלהן בשוק הביטוחים ) "

גבי זי

בפוסטים הבאים העסק הופך להיות הרבה יותר מענייין , באפט פורס את משנת ההשקעות שלו מבית גראהם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *