חישוב DCF על מניות תל אביב . חלק 5

בפוסט הקודם הסברנו כיצד מחשבים את התזרים החופשי של החברה  ( FREE CASH FLOW ) באופן תיאורטי , בפוסט הנוכחי נתמקד איך עושים את זה בפועל.

לכאורה צריך רק להציב את המספרים של הפחת ,מלאי , הוצאות הוניות , חשבונות לשלם ולקבל בנוסחה שהראנו בפוסט שעבר ולקבל את התוצאה.

הבעיה היא שכול הנתונים הללו (- הפחת , הוצאות ההוניות , מלאי וכו ) של כול החברות הסחירות בתל אביב לא קיימים ברשת בצורה מרוכזת .

הלב של חישוב התזרים החופשי טמון בגודל ההוצאות ההוניות של החברה והנתון הפיננסי החשוב הזה לא קיים באינטרנט על החברות הנסחרות בתל אביב , כדי להתגבר על הבעיה הזו נצטרך למצוא דרך אחרת כדי לחשב את הרווח לבעלי המניות , (או להשיג את הנתונים הללו מאיפשהו…)

אז הנה הדרך שחשבתי עליה במסגרת הנתונים הקיימים:

במקום לחשב את התזרים החופשי – שהוא בעצם הרווח הפוטנציאלי לבעלי המניות מתוך דוח תזרים המזומנים של החברה – אני אחשב את הרווח הפוטנציאלי לבעלי המניות מתוך דוח המאזן של החברה. אני אשתמש ברווח המאזני או כפי שבנג'ימין גראהם קורא לו רווח הוני.

הרווח הזה מורכב משלושה גורמים:

(1) גדילה בהון של החברה במאזן הנוכחי מול המאזן הקודם.

(2) הדיבידנד שחולק לבעלי המניות בתקופת המאזן הנוכחי.

(3) שווי מניות החברה שניקנו-שנמכרו על ידי החברה בתקופת הדוח הנוכחי.

עדיף כמובן לחשב את התזרים החופשי כפי שהצגנו בפוסט הקודם ,  אבל בגלל שאין לנו את הנתונים הללו אנחנו ניקח את הטוב ביותר שכן יש לנו ונעשה איתו את הטוב ביותר שאפשר , מה גם שהתוצאה הזו היא הכסף שהושקע בפועל בחזרה בחברה ובבעלי המניות כך שנקבל קירוב טוב מאוד לתזרים החופשי.

 כאמור יש לנו סרגל פשוט למדוד אם ה  DCF  שלנו יהיה מדוייק ונכון – אנחנו נבדוק את התוצאות שלו על החברות הנסחרות במדד תל אביב 25 , אם ה DCF  מחושב נכון , המחירים שיצאו לנו בחישוב ה DCF  יהיו בקרוב טוב מחירי השוק  של החברות הללו .  

כדי לקבל ביסוס טוב לדרך הזו שאלתי את פרופסור דמורדראן על הדרך הזו ולהלן תשובתו – הקצרה יש לומר:


זו לא הפעם הראשונה שאני מתייעץ אתו וכשמשהו לא בסדר הוא יורה בלי חשבון …

מהתשובה שלו אני מבין שהדרך שהצעתי כאן כדי להעריך את התזרים החופשי טובה למדי , הוא מציע להוסיף לשלושת הפרמטרים את השינויים בכסף המזומן מתוך המאזן ולא רק את השינוי בהון.

מה לגבי אלטרנטיבות אחרות שגם אותם שקלתי:

למשל להשתמש ברווח הנקי כתזרים החופשי או להשתמש בתזרים התפעולי כתזרים החופשי , או להשתמש בדיבידנדים שחולקו בפועל כתזרים החופשי , 

ובכן האלטרנטיבות הללו פשוט לא עומדות בעקרון החשוב של רווח לבעלי המניות , אפילו האלטרנטיבה של הדיבידנדים לא עומדת  בעקרון הזה למרות שהם מחולקים לבעלי המניות , מפני שהם רק חלק קטן מהרווח האמיתי של החברה ששייך לבעלי המניות ולכן הם יגרמו ל DCF  עם הערכת שווי מאוד נמוכה ביחס לערך הפנימי האמיתי של החברה.


שיעורי בית :

 1. אם יש לכם דרך להשיג את ההוצאות הוניות , הפחת , המלאי , חשבונות לקבל ולשלם , של כול החברות הנסחרות בתל אביב שתפו אותנו – ואז נקבל חישוב  DCF  הרבה יותר נכון .
 2. אם יש לכם דרך אחרת לחשב את הרווח לבעלי המניות , בהנתן שיש לכם רק את הנתונים שקיימים היום בסקרינר , והדרך הזו טובה יותר לדעתכם , מהדרך המוצעת בפוסט שתפו אותנו.

2 תגובות על הפוסט “חישוב DCF על מניות תל אביב . חלק 5

 1. האם אתה בטוח שהבנת נכון את התשובה של דמודראן לשאלתך על התחליף שהצעת ל FCFE ?
  לי זה נראה שהוא התכוון ש*במקום* מה שאתה הצעת הוא מציע
  לקחת את הדיבידנדים, buybacks ושינויים במזומן (ותחליפי מזומן)
  מה אתה חושב ?

 2. אתה צודק , לא ברור מהתשובה שלו שהוא תומך בהצעה שלי , יתכן והוא באמת מתכוון לשינוים במזומן בלבד במקום בשינוי ההון העצמי.
  זה לא חד משמעי.
  הבעיה שלי עם הפתרון הזה היא שהשינויים במזומן מכסים רק חלק קטן מהשינוי בתזרים המזומנים , לעומת זאת השינויים בהון העצמי הם משהו הרבה יותר גדול וקרוב למה שאנחנו מחפשים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *