מניפולציות על תזרים תפעולי – חלק 6


 

 

לסיום נושא התזרים נדון בשנויים של שני יחסים חשובים שנלקחים מהתזרים.

1. היחס בין החשבונות לקבל לבין סך ההכנסות.

היחס הזה בעצם מגלה לנו כמה החברה סובלנית בתשלום על מוצריה ביחס להכנסות שלה.

ככול שהיחס קטן יותר זה אומר שהחברה מקבלת את התשלומים עבור המוצרים שלה בצורה יותר חלקה ושוטפת.

כאשר היחס הזה עולה בצורה חדה כלפי מעלה זה אומר שהחברה בבעיית גביה רצינית או כי יש בעיה כללית בשוק או כי זו בעיה ספציפית בחברה או מכול סיבה אחרת.

אם החברה תקועה עם מלאי סחורה שהוא לא רלבנטי היא עלולה למכור אותו בתנאים של "שלם אחר כך". אם לחברה ישנה בעיה פיננסית אחרת היא גם תנסה 'להעמיס' על הסעיף של החשבונות לקבל את כול החוסרים שלה כפי שראינו בחלק מהפוסטים הקודמים.

יתכנו מצבים נוספים שבהם סעיף החשבונות לקבל גודל באופן משמעותי – למשל כאשר עסקה עתידית שעדיין לא נכנסה בפועל נכנסת תחת הסעיף הזה. המשותף לכול המקרים האלו הוא רצון לייפות את התזרים תחת הסעיף של חשבונות לקבל.

אז מה עושים?

בודקים את היחס בין החשבונות לקבל לבין סך ההכנסות במשך מספר שנים-רבעונים אחורה – וכול המרבה הרי זה משובח , ובודקים אם ישנה חריגה ביחס לאורך התקופה.

גם אם ישנה חריגה כלפי מטה (כלומר שהיחס פתאום קטן בצורה חדה) תיתכן בעיה – למשל במקרה שבו דנו בפוטס הקודם , כאשר החברה מוכרת את חובותיה לחברת שתגבה עבורה את הכסף.

2.  היחס בין המלאי לבין סך המכירות.

גם כאן נבדוק את היחס הזה לאורך שנים אחורה – אם פתאום ישנו גידול במלאי אז כנראה שיש בעיה לחברה. השלב הבא בדרך כלל יהיה במקרה הטוב הורדת מחירים ובמקרה הרע מחיקת מלאי.

זהו בעצם האנידיקטור החזק ביותר לכך שצפויה ירידה ברווחיות. צריך לסייג ולומר שהאינדקטור הזה לא שייך בחברות ללא מלאי , למשל בחברות פיננסים או בחברות שילוח או בכול חברה אחרת מתחום השירותים אבל בשאר החברות – מזון , בגדים , סחורות , מחשבים האינדיקטור הזו הוא אחד הבסיסיים להשקעה

אז מה עושים ?

מחשבים את היחס בין המלאי לבין סך ההכנסות במשך מספר שנים-רבעונים אחורה – וכול המרבה בבדיקות הרי זה משובח , ובודקים אם ישנה חריגה ביחס הזה לאורך התקופה.

גם אם ישנה חריגה כלפי מטה (כלומר שהיחס פתאום קטן בצורה חדה) תיתכן בעיה – כי המשמעות שלו היא שהחברה לא מייצרת יותר את המוצר שלה , זה בעצם אומר לנו שהחברה לא תוכל יותר למכור כי אין לה מלאי.

גבי זי


כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *