תרגום מכתבי באפט 1988 – חלק 7

 

 

 

קטע יפה ומעניין איך נראה עסק טוב , תרגום מכתבי באפט חלק 7 שנת 1988.

בורשימס.   (BORSHEMS)  

בשנת 1983 בארקשייר קנתה את רהיטי נברסקה  NFM. היושב ראש שלכם אז הזניח את השאלה שכול ילד שלומד בבית הספר היה צריך לשאול אז גברת בלומקין : "האם יש עוד כמוך בבית?"  

בחודש האחרון תיקנתי את הטעות הזאת.

 יש לנו כעת 80% מעסק ששייך לחלק אחר של משפחת בלומקין.

גברת בלומקין הגרה מרוסיה לארה"ב בשנת 1917 , לאחריה הגיעו גם ההורים ועוד חמישה אחים. אחותה – רבקה פרידמן ובעלה לואיס ברחו דרך לטביה ומשם דרך מנצוריה לאמריקה בשנת 1922.

(גבי זי: רוב יהודי רוסיה שהגירו באותה שנה , כתוצאה מפרעות ברוסיה , הגיעו לארה"ב , חלק קטן הגיע לארץ במסגרת מה שנקרא העלייה השניה. )

כשהם התאחדו מחדש באומהה לא היה להם שום נכס מוחשי. למרות זאת היה להם שילוב מדהים של שכל , יושרה , והתלהבות מעבודה וזה כול מה שהם צריכים. מאז הם רק הוכיחו שהם בלתי מנוצחים.

בשנת 1948 מר פרידמן קנה את ברושמס – חנות תכשיטים קטנה.

בחלוף הזמן הצטרפו כול הנכדים והבן לנהול העסק. אתם לא תופתעו לגלות שהפרידמנים מביאים לעסק התכשיטים שלהם את אותה הגישה שבלומקין מביאים לעסקי הרהטים: "תמכור בזול ותאמר רק את האמת".

שאר היסודות של העסק הם :  (1) העסק מציע מגוון עצום של תכשיטים מכול הסוגים ומכול המחירים. (2) תשומת לב מלאה לפרטים הקטנים ביותר על ידי המנהל הגבוה ביותר.  (3) תשואה והחזר מהירים . (4) קניה ממולחת ביותר . (5) הוצאות נמוכות ברמה שלא תאמן.

הסיבות האלו גורמות לכך שהעסק שלהם הוא הזול במדינה , אף מתחרה שלהם אפילו לא מתקרב למחירים שלהם בשום צורה.

רוב האנשים ולא משנה כמה הם מתוחכמים בנושאים אחרים , כשזה מגיע לתכשיטים הם מתנהגים כמו תינוק ביער. הם לא מסוגלים למדוד איכות וגם לא שווי.

בשביל האנשים הללו (שהם רוב מוחלט של הלקוחות) ישנו רק חוק הגיוני אחד: אם אתה לא מבין בתכשיטים , תבין בתכשיטן שמוכר אותם.

אני מבטיח לכם שמי שישים את מבטחו באייק פרידמן ובמשפחה שלו לעולם לא יתאכזב.

הדרך בה קנינו את העסק הזה היא תעודת ההוקרה האולטמטיבית: לעסק אין מבקר חשבונות או הצהרות חשבונאיות , לא בדקנו את המלאי שלהם גם לא את החשבונות לקבל או את התפעול שלהם. פשוט האמנו לאייק כשהוא ענה לנו על השאלות שלנו. חתמנו על חוזה שגודלו עמוד אחד בלבד ורשמנו לו צ'ק גדול. זהו.

העסקים של בורשימס גדלו כמו פיטריות בשנים האחרונות ככול שהשם הטוב של הפרידמנים הופץ במדינה. כיום אנשים באים מכול רחבי המדינה לקנות שם תכשיטים. ביניהם היום גם חברים שלי שהגיעו משני החופים (גבי זי: החוף המזרחי של ארה"ב והחוף המערבי ) וכולם הודו לי על כך שגיליתי להם על החנות הזו.

אחרי שקנינו את העסק , הוא ישאר בדיוק אותו הדבר , כול חברי המשפחה ימשיכו לנהל אותו כבעבר. צ'רלי ואני נשאר בצל – לשם אנחנו שייכים.

וכשאנחנו אומרים כול חברי המשפחה אנחנו באמת מתכוונים לכך : מר ומרת פרידמן בגיל 88 ו 87 נמצאים כול יום בחנות. הנשים של אייק אלן מרווין ודונלד נמצאים שם כשצריך וגם הדור הרביעי כבר לומד להחזיק את המושכות בחנות.

זה כיף גדול להיות בעסק עם אנשים שאתה מעריץ.

הפרידמנים כמו הבלומקנים השיגו את ההצלחה שלהם כי הם ראויים לה.

שני המשפחות הללו מתמקדות בדבר אחד : מה טוב ללקוח ובאופן בלתי נמנע מזה גם מה טוב להם.

לא היינו יכולים למצוא שותפים טובים יותר.

( גבי זי: מכל הקטע הנפלא הזה יש לי תובנה אחת איך באפט הצליח: הוא פשוט מצא את האנשים הטובים ביותר , זהו , זה מספיק.

האנשים האלו ניהלו את העסקים הטובים ביותר והרוויחו עבורו סכומים עצומים של כסף. אם אתם לא מכירים אנשים כאלו תתחילו לחפש , זה ברור שתמצאו אותם במוקדם או במאוחר. כשתמצאו אותם צריך להכנס איתם בשותפות לעסק…

הנבירה בדוחות של חברות היא האפשרות הפחות טובה למצוא את האנשים האלו שעומדים מאחורי מספרים מדהימים בדוחות חשבונאים מדהימים.

הדרך הטובה ביותר היא על ידי מציאת האנשים באופן ישיר.

ועוד משהו חשוב ביותר :

הדרך הטובה ביותר למצוא את האנשים האלו היא  על ידי זה שתהיה אחד כזה בעצמך…

גבי זי  )


כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *