תרגום מכתבי באפט 1988 חלק 9
המשך הדיון על עסקי הביטוח של בארקשייר


ההשפעה המיידית והישירה מיוזמות החקיקה להגבלת מחירי הביטוח במדינת קליפורניה מאוד קטנה , וזה בגלל שעוד לפני היוזמה הזו זיהינו שאין כמעט אופציות לרווח בקליפורניה. למרות זאת הורדת מחירי הביטוח משפיעה רצינית על GEICO שבה יש לנו 44% , מכיוון שכ 10% מרווחי החברה באים מקליפורניה , ויותר מזה יתכן שהיוזמות והחקיקות האלו יתפשטו למדינות אחרות.

בכול מקרה אם המצביעים ימשיכו להתעקש לשמור על מחירים מאוד נמוכים של ביטוח בסופו של דבר חברות הביטוח יצטרכו לקבל מימון מהממשלה. בעלי מניות יכולים לסבסד את מחירי הביטוח רק לתקופה קצרה ולא לאורך זמן. רק משלם המיסים יכול לסחוב על גבו את העול הכבד של מחירי ביטוח נמוכים.

היות והרווחים מאוד קטנים בתעשיית הביטוח – לחברות הביטוח אין כמעט מוניטין כלכלי במאזנים לכן הם לא יפסידו הרבה כסף במקרה של סגירה או הלאמה , אבל  GEICO  שונה משאר החברות – אין לה כמעט הוצאות ביטוח ולכן גם הרווחים שלה מאוד גדולים ולכן גם המוניטין הכלכלי שלה מאוד גדול לכן במקרה של סגירת החברה היא תפסיד הרבה מאוד כסף. וגם אנחנו.

בבארקשייר בשנת 1988 נפח הפרמיות שלנו המשיך לפול (גבי זי: חברות הביטוח של בארקשייר מכרו הרבה פחות פוליסות. ) והוא ימשיך לפול בקרוב בגלל פקיעות החוזה שלנו עם קרן הכבאים שדרכה קבלנו 7% . ברבעון השלישי שלנו בשנה הבאה נראה חוסר של 85 מיליון דולר בעקבות ירידה בפרמיות הכתובות. למרות זאת סיום החוזה הזה לא ישפיע על הרווחים שלנו.

תוצאות הביטוח עצמן המשיכו להיות מעולות ב 1988 היחס המשולב שלנו עמד על  104 . הכספים שאנו מקצים לרזרבות (גבי זי: לטובת תביעות עתידיות ) ירדו זו השנה השניה באופן ניכר לאחר מחרוזת של שנים שבהם הם רק עלו ועלו.

כמות הביטוחים שנמכור בשנים הקרובות תלך ותרד כי כמות העסקים שמשתלם לבטח הולכת ויורדת. בבארקשייר אנחנו פשוט לא מבטחים אם שיעור הרווח לא מכסה את ההוצאות שלנו. יש לנו מספיק בעיות גם כשאנחנו כן צופים רווח על הפרמיה…

למרות ואולי בגלל נפח המכירות הנמוך –  הרווח שלנו הולך וגודל ביחס לתעשיה כולה. זה ברור לנו שיהיה לנו המון כספים פנויים להשקעה FLOAT  ביחס לנפח הפרמיות. בשנים 1988 1989 אנחנו מצפים שהיחס בין הכספים הצפים לבין הפרמיות יהיה פי שלוש יותר גדול ביחס לחברות ביטוח אחרות.

מתישהו בעתיד השווקים יוצפו בחברות ביטוח. זה אולי יגרום לקטסטרופה פיננסית אבל זה גם יכול לגרום לפיצוץ ( – חיובי מאוד) בעסק שלנו כפי שחווינו ב 1985 – בגלל חוסר יכולת לבטח  של חברות הביטוח קבלנו הרבה מאוד ביטוחים. בינתיים עד שזה יקרה נמשיך לשמר את המקצועיות שלנו ואת ההון שלנו , נשתדל לבצע כמה שפחות טעויות גדולות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *