תרגום מכתבי באפט – 1989 חלק 12

למרות זאת התיאבון שלנו לביטוחים ריווחים עדיין קיים, וכפי שתראו מהסיפור הבא שהתרחש השנה:

חברות ביטוח נוהגות לקנות ביטוח ספציפי על אירוע בודד   – CAT COVERS–   כדי להגן על עצמם מפני קטסטרופות כמו הוריקן או טורנדו שיכול לגרום להפסדים בהמון פוליסות.

הביטוח הזה מתרחש כאשר המבטח אינו מעוניין להפסיד יותר מ 10 מיליון דולר באירוע מסוים ולכן הוא יחתום על חוזה שיבטיח לו את תקרת התשלום הזה באמצעות העברת הביטוח למבטח משנה:

כשהאירוע מתרחש והנזק הוא למעלה מ 10 מיליון דולר – חברת הביטוח משלמת את ה 10 מיליון דולר הראשונים שאותם הסכימה לשלם ואילו מבטח המשנה  ישלם 95% מהיתרה שמעל סכום הביטוח (גבי זי: כלומר את סך הנזקים שמעל 10 מיליון דולר) .

החוזה מחייב את חברת הביטוח לשלם למבטח המשנה 5% גם מהשכבה שמעל לסכום ההתחלתי (גבי זי: גם על ה 10 מיליון דולר הראשונים המבטח משלם 5%) כדי שגם למבטח יהיה אינטרס להנמיך את גובה הלהבות בכול רמת סיכון.

החוזים הללו בדרך כלל בעלי תוקף של שנה אחת , שמאפשרים חידוש של החוזה לשנה נוספת כאשר החוזה הראשוני מומש כבר , תמורת פרמיה נוספת. המטרה של החידוש הזה היא להגן על חברת הביטוח מפני תביעה נוספת.

משך הזמן של אירוע אחד כזה היא בדרך כלל 72 שעות , אז אם למשל התרחשה סופה שארכה ארבעה ימים המבטח יבקש כיסוי לאותם 72 שעות שבהם נגרם לו הנזק הגדול ביותר. נזקים שנגרמו לפני או אחרי הזמן 72 השעות – יתייחסו אליהם כאלו התרחשו באירוע נפרד.

ב 1989 ההוריקן הוגו יצר למעלה מ4 מיליארד דולר של נזקים בתוך המדינה וזאת לאחר נזק של 4 מיליארד דולר שהוא גרם באיים הקריביים – כ 72 שעות לפני כן.

לא זו בלבד , אלא שרעידת האדמה של קליפורניה שהתרחשה בתוך שבועות מסיום ההוריקן הוגו גרמה לנזקים שעדיין אי אפשר לאמוד , וגם זמן רב אחרי האירוע עדיין לא נדע מה בדיוק היקף הנזקים .

האירועים האלו גרמו להמון מבטחים ומבטחי משנה לקנות אוטומטית את החלק השני של חוזי הביטוח.

בשלב הזה מוכרי החוזים הללו כבר הפסידו המון כסף – וחלקם הפסידו כפול כסף בגלל החידושים של החלק השני של החוזה. (בגלל רעידת האדמה)

בהתחשב בהמון גורמים משתנים , העלות של חוזה כזה בדרך כלל משתנה בין 3% ל 15% מסכום הביטוח.

כבר הרבה שנים שאנחנו בודקים את התחום הזה והגענו למסקנה שהתמחור של החוזים הללו לקוי ולכן התרחקנו מאוד מחוזי ה    CAT COVERS.

אבל בגלל המצב החדש שבו המון מבטחים נשארו ללא ביטוח , ורוב כותבי החוזים מלקקים את הפצעים שלהם כרגע נוצר מצב של חוסר בכותבי חוזים מייד אחרי רעידת האדמה.

מחירי החוזים הפכו לפתע לאטרקטיביים מבחינתנו , בארקשייר הציע לבטח ניזקי קטסטרופות של עד 250 מיליון דולר , פרסמנו את ההצעה הזו ולמרות שלא כתבנו את כול הפוליסות שתכננו היו לנו כעשרה ימי עבודה מלאים בכתיבת פוליסות על סכום קרוב לזה.

היכולת שלנו לרשום כזה סכום גבוה של ביטוח שיכול להתרחש מחר מפרידה ביננו לבין כול מבטח אחר שקיים היום בעולם. נכון שיש עוד חברות שמסוגלות לרשום ביטוח על סכומים הגבוהים בהרבה – אבל הם עושות זאת רק כאשר הם יכולות לעשות את זה ביחד עם עוד חברות , אם הם לא יכולות לעשות את זה ביחד עם עוד חברות ביטוח הם פשוט נעלמות מהשוק.

המדיניות של בארקשייר שונה – ברגע שהפוליסה הופכת להיות משתלמת עבורנו אנחנו פשוט נכנס לעסקה הזו כול עוד אנו מניחים שהסיכון זהיר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *