תרגום מכתבי באפט 1989 חלק 13

 

 

 

אנחנו לוקחים את הסיכון בביטוחים החוזרים יותר מכול חברה אחרת , (גבי זי: בארקשייר מסוגלת לבטח לקוח ביטוח חוזר לאחר שכבר קרה ארוע המחייב תשלום של חברת הביטוח ) בגלל הסיבות הבאות: – יש לנו מעל 6 מיליארד דולר של רווחים מחברות הביטוח שלנו – החברה השנייה בגודלה בארה"ב.

והסיבה השניה – אנחנו לא בודקים את הרווחים שלנו בצורה רבעונית או אפילו שנתית. הדבר היחיד שמעניין אותנו הוא שהחלטות הביטוח שמובילות לרווחים הללו יהיו הגיוניות.

זה ברור שאם אנחנו כותבים ומוכרים ביטוחי קטסטרופות  על סך 250 מיליון דולר ישנה סבירות לכך שנפסיד את כול הסכום הזה ברבעון אחד  , ההסתברות לכך נמוכה אך היא אינה אפס. אם זה יקרה ההפסד שלנו אחרי מס יהיה 165 מיליון דולר. למרות שזה הרבה כסף הנזק העיקרי יהיה לגאווה שלנו ולא לעצם הקיום שלנו.

מעט מאוד הנהלות של חברות ביטוח מתנהלות כמונו בנקודה הזו. הם בדרך כלל כותבים ביטוחים בתנאים שיאפשרו להם להרוויח סכום מאוד מאוד קטן על ההון שלהם , מצד שני הם לא מוכנים  להיות חשופים להפסד רבעוני גדול מאוד ( – כפי שאנחנו מוכנים ,)  גם אם האסטרטגיה שמאחורי ההפסד הזה תוביל אותם לרווחים מעולים במשך הזמן.

אני יכול להבין את החשיבה שלהם: מה שטוב לבעלי המניות לא טוב בהכרח למנהלי החברה…

למזלנו הטוב צ'רלי ואני בעלי בטחון בעבודה שלנו שאנחנו יכולים לראות את הדברים כפי שבעלי המניות שלנו רואים אותם. אנחנו מוכנים להראות כטיפשים כול עוד אנחנו לא מרגישים שנהגנו כטיפשים.

שיטת הפעולה שלנו הפכה אותנו לכוח יציב בתעשייה. כשאין כסף בתעשייה אנחנו מזרימים כמויות עצומות של כסף , אבל כשאין מחסור בביטוחים בשווקים אז אנחנו הופכים להיות פחות תחרותיים. אנחנו פועלים כך כי אנו מאמינים שזו הדרך הריווחית ביותר וההגיונית ביותר. הפעילות שלנו גורמת לשוק להיות יציב.

כרגע יש לנו סכום עצום של כסף פנוי להשקעות – FLOAT  . התנאים האלה ייצרו לנו בעתיד הרבה כסף כפי שקרה לנו בשנת 1989.

ההפסדים החיתומיים שלנו צריכים להיות נסבלים והרווח שלנו כתוצאה מהשקעות הכספים העודפים גדול. כשהמצב הנוח הזה מתדרדר כמובן כשכספי ה FLOAT  נעלמים.

בנקודה מסויימת בעתיד נוכל שוב לכתוב ביטוחים ריווחים בכמויות עצומות וצוות המנהלים שלנו בראשותו של מייק גולדברג ימשיכו לייצג אותנו כהלכה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *