תרגום מכתבי באפט 1989 חלק 19

 


אם הייתם בגילי הייתם כנראה קונים את אגח קופון 0 הראשון שלכם בזמן מלחמת העולם השנייה.

האגח הזה היה מסדרה E  המפורסמת כול כך בהיסטוריה. אחרי המלחמה התברר שבאחד מתוך כול שני בתים יש אגח כזה. אז כמובן אף אחד לא קרא לו אגח קופון 0 , המונח הזה הומצא הרבה אחר כך למרות שזה בדיוק מה שהוא היה.

האגח הזה עלה 18.75$ על סכום של 25$.  הפקיעה היתה תוך 10 שנים והריבית היתה 2.9% בשנה. באותה תקופה האגח הזה היה אטרקטיבי כי הריבית של ממשלת ארה"ב הייתה הרבה יותר נמוכה.

בנוסף המשקיע לא מפסיד כסף כתוצאה מתנודות השוק בערך האגח בגלל שהוא יכול בכול רגע נתון לגשת ולפדות את האגח בכסף מזומן בניכוי עמלה מאד קטנה בגלל הריבית.

ממשלת ארהב הנפיקה עוד אגח 0 קופון בעשור האחרון: אחת הבעיות באגחים היא שאין להם ריבית מצטברת (-  COMPOUNED  ) בגלל שהקונה לא תמיד יכול לקנות בריבית שקיבל עוד אגח אם אותה ריבית , וזה בגלל שהריבית משתנה , מחירי האגח משתנים וכו.

אם המשקיע רוצה לשמור על הריבית הזו לאורך הזמן הוא צריך כול פעם שהוא מקבל את הקופון להשקיע אותו באותה ריבית וזה כמעט ולא אפשרי.

עבור קרנות פנסיה ומשקיעים לטווח ארוך הבעיה הזו הופכת לבעיה מאוד רצינית.

לכן אגחי חסכון כאלו פותרים את בעיית הסיכון בהשקעה מחדש , הבעיה היא שאגחים כאלו נמכרים רק ליחידים ולא לקרנות שצריכות כמויות מאוד גדולות של אגחי חסכון כאלו.

כדי לפתור את הבעיות הללו בנקי השקעות מתוחכמים – מונהגים על ידי בנקים אחרים כמו בנק סלומון – יצרו את המכשיר הזה על ידי קניית אגח מדינה , קילוף הקופון שהוא מחלק לעצמם ושמירתו לטובת חלוקה לבעלי המכשיר החדש בסוף התקופה.

לדוגמה אם תקלפו את הרווח מאגח ל 40 שנה של ממשלת ארהב שמסתיים בשנת 2010 – תקבלו היום בשנת 1990 – 40 קופנים – אחד כול חצי שנה במשך 20 שנה.

אם הריבית היום נניח עומדת על 10%  אז האגח שפוקע בעוד חצי שנה יעלה 95.24%

(גבי זי: כי 95.24 בריבית של 5%  נותן 100% )

והאגח שפוקע עוד 20 שנה יעלה 14.2%. 

(גבי זי: כי 14.2 בריבית של 10%  למשך 20 שנה (פחות קופון אחד של 5%) נותן 100% )

מי שיקנה כזה אגח יזכה לריבית מצטברת של 10% בשנה , מהסיבה הזו המון קרנות פנסיה ומשקיעים לטווח ארוך קנו אגחים כאלו בשנים האחרונות.

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *