למה רמי לוי יורדת \ עולה ?

למה חברת רמי לוי יורדת \ עולה?


האמת , אין לי מושג למה מנית רמי לוי יורדת \ עולה חזק בזמן האחרון , אבל זה לא כול כך משנה למה היא יורדת.

השאלה הנכונה בהקשר של רמי לוי היא: לאן היא הולכת , או במילים אחרות מהי סביבת המחירים הראויה שבה חברה כזו צריכה להסחר. הסיבות של השוק לירידות לא כול כך חשובות השאלה היא איך השוק מתמחר את רמי לוי.

בהמשך לפוסטים הקודמים שעסקו בתמחור חברות לפי המכפילים שלהם , חשבתי על דרך פשוטה ולא מסובכת להראות את סביבת מחיר החברה .

הנה הרעיון ש"מוחי הקודח העלה" , כמו שאתם יודעים תמונה אחת שווה אלף מילים.

אז בואו ונעיין בשתי התמונות הבאות:

התמונה הזו לקוחה מהאתר   www.tlvstock.com  מהדף הזה:

http://www.tlvstock.com/tlvstocks/he/נתונים שנתיים/מניית שופרסל


הגרף הזה פשוט כולל את הנתונים הפונדמנטלים של שופרסל והקוו הוורד למעלה הוא מחיר החברה בשווקים בשנים האחרות כמו שאתם כבר בטח מכירים מהאתר שלי.


החידוש בגרף הזה הוא בקוו האפור ,הקוו האפור לא נמצא בגרפים "הרגילים" של האתר.

הוספתי את הקוו האפור לצורך הדיון כאן.

מה מייצג הקוו האפור?

הקוו האפור מייצג פשוט את מכפיל הרווח התפעולי הממוצע של שופרסל כפול הרווח התפעולי באותה נקודת זמן.

למשל בשנת 2008 הקוו האפור מייצג ערך של 4.1 מיליארד שקל שזה בעצם המכפיל התפעולי הממוצע של החברה שעומד על 8.04 ב6 השנים האחרונות כפול הרווח התפעולי בשנת 2008 שעמד אז על 512 מיליון שקל , אז 512 מיליון כפול 8.04 = 4.11 מיליארד שקל.

אז מה אנחנו לומדים מהגרף? החברה נסחרת סביב המכפיל והרווחים שלה. בשנת 2008 נפתח פער בין מחירי השוק למחירי המכפיל כתוצאה מהמשבר הכלכלי , משהו הגיוני שקורה במשברים – המניה נסחרת במחיר נמוך מהערכים שנובעים מהמכפילים והרווחים , אבל הפער נסגר בהמשך בגלל יעילות של השוק.

אין הפתעות בשופרסל. פשוט וקל.

 

אבל מה קורה ברמי לוי , באותו גרף בדיוק ?

כמו בשופרסל פשוט הוספתי לגרף הזה את הקוו האפור – שמיצג את המכפיל הממוצע של רמי לוי כפול הרווח התפעולי השנתי לאותה נקודת זמן:

גם שם נוצר פער בשנת 2008 שנסגר בשנת 2009  , אבל מאז נוצר פער חדש וגדול שמשקף את ציפיות השוק מהחברה , הקפתי אותו בעיגול שחור כדי שתראו על מה אני מדבר.האם רמי לוי חברה טובה?

השאלה הזו לא רלוונטית לדיון הנוכחי שעוסק בתמחור של רמי לוי .

רמי לוי כמעט לפי כול פרמטר פונדמנטלי יותר טובה משופרסל אבל השוק כנראה תמחר אותה בהרבה יותר ממה שהיא שווה באמת.

אז מה קורה ברמי לוי?

אני מאמין שהשוק , כשוק יעיל בדרך כלל , שואף לתקן את הפער הזה ובסופו של תהליך הוא יוריד את רמי לוי לסביבת המחירים בה היא אמורה להסחר לפי המכפיל הממוצע שלה , אתם יכולים לראות בעצמכם סביב איזה ערכים מדובר.

איך אפשר לדעת שהניתוח שאני מציג כאן נכון?

אפשר לדעת בקלות , אם מה שאני מציע כאן הוא אמת לאמיתה המבוססת על שיטתו של גראהם הבודק את מכפילי החברה לאורך מחזור כלכלי ארוך ככול האפשר או שהשיטה שמוצגת כאן אינה נכונה.

כדי לבדוק אם אני צודק או לא – פשוט נבדוק איך הגרף של רמי נראה עוד מספר שנים , או אפילו בעוד מספר חודשים , האם רמי לוי יסחר כמו שופרסל סביב מכפילי הרווח שלו ואולי אפילו מתחת למכפילים, כי לעיתים השווקים מתקנים בצורה חזקה מידי  (ואז אני כנראה צודק) , או שמא רמי לוי ימשיך להסחר הרחק מעליהם כמו שהיום הוא נסחר. (ואז כנראה שהתזה שאני מציג פה אינה נכונה) .

אני אעקוב אחרי הגרף הזה ואעדכן אתכם.

 

גבי זי

 

9 תגובות על הפוסט “למה רמי לוי יורדת \ עולה ?

 1. הי גבי.
  הניתוח שלך והשימוש במכפיל רווח תפעולי הוא מושכל ואני מקבל אותו – לחברות תפעוליות בעיקר !! ואפשר להרחיב כמובן את השימוש במכפילים אחרים לחברות מסוג אחר לפי אופי הפעילות. הבעיה שעיוות כזה במחיר יכול להחזיק הרבה זמן…………… כלומר: לא למשקיעים לטווח קצר. בכל מקרה זה יכול לשמש כאינדיקציה ראשונית להשקעה.
  תודה.

  • אני לא מבין את ההערה שלך : "בעיה שעיוות כזה במחיר יכול להחזיק הרבה זמן…כלומר: לא למשקיעים לטווח קצר"
   – ממתי אנחנו מתעניינים בטווח הקצר?
   אותנו מעניין בדרך כלל האם חברה נסחרת מעל או מתחת לערכה הפנימי.
   מעניין אותנו גם האם זו חברה טובה או לא ועוד כמה שאלות בסגנון הזה , אבל הזמן לא מהווה שאלה. אלא אם כן אתה מנסה לתזמן.
   מתישהו רמי לוי תתיישר למכפילים שלה. לא יודע מתי. אבל זה יקרה.

   לגבי תחילת דבריך: "השימוש במכפיל רווח תפעולי הוא מושכל ואני מקבל אותו – לחברות תפעוליות בעיקר !" , לחברות פיננסיות יהיה מעניין לקחת מכפיל הון ולעשות את הבדיקה הזו אבל רמי לוי קלאסית למכפיל תפעולי.

   • אתה צודק !! גם אני לא משקיע לטווח קצר.
    לאחרונה ניתחתי מספר חברות (בעיקר תפעוליות) כגון: קליל, גולף, ספקטרוניקס, ארד, פלסאון, שלאג, פולירם ועוד ומכיוון שיש לי כבר את גיליון האקסל עם נתוני החברות יהיה לי קל להוסיף גרף כנ"ל לכל גיליון.
    תודה.

   • אבל אתה בודק את המכפיל ההיסטורי של שופרסל, עבורה אין שינוי חד בשנים האחרונות ואין גידול משמעותי במכירות ומסיק על העתיד.
    אצל רמי לוי, מיד רואים צמיחה מסיבית של החברה. לכן, השוק משקלל גם מכפיל מעט עתידי ורווחים עתידיים שיהיו גבוהים מהרווחים הנוכחיים.
    אני מסכים שכאשר רמי לוי יהיה כמו שופרסל – חברה עם צמיחה איטית, השוק יתיישר עם המכפילים ההיסטוריים שלו… אבל זה יקח עוד כמה שנים טובות לפי הנגזרת השניה של הצמיחה.

    • לעניות דעתי המכפיל הנוכחי משקף רווחים לא מציאותיים כך שגם אם ניקח בחשבון את הצמיחה העתידית עדיין מדובר במכפיל גבוה ולא מוצדק.
     בנוסף בגלל הצמיחה החזקה והמרשימה – שולי הרווח חייבים לרדת ( כי המטה לניהול רשת גדולה – הוא הרבה יותר בזבזני וגדול , ממטה לניהול רשת קטנה ויעילה , כלומר העלות של הנהלת רשת גדולה לא פרופורציונלי לעלות של ניהול רשת קטנה… ) כך שהמכפיל הנוכחי בשווקים אולי משקף צמיחת מכירות הגיונית אבל הוא לא משקף צמיחת רווחים הגיונית.

     אני חושב שמחירי החברה ימשיכו לנסוק ולנסוק בעתיד הנראה לעין , אבל ההתרסקות תבוא וכשהיא תבוא זה יכאב מאוד למי שבפנים.

     • היי גבי,

       אני רואה את עצמי כמשקיע לטווח ארוך וככזה אני משקיע במניית רמי לוי מזה כ-3 שנים. חישובי שונים מחישוביך וברצוני להבין טוב יותר מדוע ובעיקר איך אפשר להבין את הפערים ולממוד מהם שכן החברה הסבה לי רווחים נאים בתקופת ההשקעה (עדיין מחזיק באחוז מאוד מאוד גבוה  בתיק שלי). בעיקר אשמח להבין כיצד שיטת המכפילים שלך (ובמיוחד בהשוואה של רמי לוי לשופרסל) כוללת את החוב של החברה שכן לרמי אין חוב בעוד שלשופרסל חובות גבוהים מאוד. בנוסף הרווח של רמי הולך ועולה באחוזים ניכרים בעוד ששל שופרסל במקרה הטוב לא משתנים. נראה ששיטתך מנצלת ״עיוותים״ זמניים בלבד בתמחור (ומה לגבי חברה שמתחילה להתדרדר בביצועיה ונראית לפי חישוביך ״זולה״)?) מה אני מפספס? בחישובי אני לוקח בחשבון את קצב הצמיחה של ההון העצמי וקצב הצמיחה של הרווח למניה, מכירות, תזרים וכו.. כלומר אני מסתכל בראייה של טווח בעוד אתה מסתכל נקודתית? אשמח לתשובתך. בועז.

     • שלום בועז

      אני פנוי פחות השנה לאתר ולכן לוקח לי יותר זמן לענות …

      הנה תשובתי:

      שיטת המכפילים מהווה שיטה להערכת שווי על בסיס פרמטר בודד , היא לא לוקחת חוב בחשבון , גם לא צמיחה או תשואה להון.

      לכן אתה לא מפספס כלום , אתה בדרך הנכונה. כשאתה משקיע בחברה אתה רוצה להסתכל על מגוון של פרמטרים ולא רק על פרמטר בודד.

      בזמנו שפרסמתי את הפוסט הזה חשבתי שרמי לוי מתומחרת ביוקר ביחס למחירי העבר והרווחים שלה (שיטת המכפילים…) וזה באמת היה נכון היא תומחרה ביוקר אבל היה לזה סיבה : השוק לקח בחשבון גם את פוטנציאל הצמיחה שהיה גלום בה אז.

       

      ככלל לכול חברה קטנה שצומחת ישנו גבול מסויים שברגע שהיא תחצה אותו היא תפסיק להיות יעילה כבעבר ותכנס לנורמל של שאר החברות בתחום שלה. לא יודע להגיד אם רמי לוי חצתה כבר את הגבול הזה.

      בזמנו כשפרסמתי את הפוסט חשבתי שהיא כבר חצתה אותו – וכמובן שטעיתי , היא המשיכה להפגין ביצועים מאד יפים גם לאחר שמכרתי.

      זה לא שולל את שיטת המכפילים , היא עדיין לעניות דעתי מאד מדוייקת אלא שצריך לקחת בחשבון את כול התמונה ולא להשתמש רק בה.

       

      גבי

 2. פינגבאק: ספקטרוניקס – סקירת אורח מאת אבי ג. | tlvstock.com

 3. פינגבאק: ספקטרוניקס – סקירת אורח מאת אבי ג. | www.tlvstock.com

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *