לשרוד את הדובים -פוסט אורח (2) מאת גלעד רוזבן

מהם העקרונות וחוקי ההשקעה שיגנו על התיק שלכם בתקופות של אי יציבות וחוסר ודאות ?

כתבת חובה לכל משקיע מתחיל.

ריכזנו עבורכם מספר כללים שהם בגדר נכסי צאן ברזל:

 חוק ה 25 – החוק שיגן עליכם מפני פשיטת רגל מוקדמת החוק קובע כי עליכם להשקיע במניות ברוב הזמן לכל היותר 25% מהכסף הזמין שלכם. הגענו למספר הזה מתוך שני עקרונות חשובים:

רוב הכסף הזמין שלכם (50%) צריך להיות בשליטתכם ורוב הכסף המושקע  (50%) צריך להיות שמור לצורך ניצול הזדמנויות. שימרו על חוק זה והוא יגן עליכם במיוחד בתקופות בהן השוק יורד.

חוק ה 15אם אתם משקיעי ערך, אף פעם אל תקנו מניה שהתשואה השנתית הצפויה ממנה נמוכה מ 15%. תשואה זו היא המינימום הנדרש בהתחשב בסיכון שאתם לוקחים על עצמכם כאשר אתם קונים עסק, באינפלציה שנתית, בעמלות מסחר ובמס ממשלתי.

חוק ה 20 – הימנעו מהשקעה באחוז גבוה מדי במניות בודדות אם אתם לא וורן באפט או כל גורו אחר, אין שום סיבה שתשקיעו את הכסף שלכם במניה אחת או שתיים. רוב האנשים, גם אם הם מומחים גדולים, אינם מסוגלים לנפק תחזיות מדויוקות לגבי עתידן של חברות. לכן אל תתעצלו ומצאו לעצמכם לפחות 20 מניות שאתם מסוגלים לקבוע בדיוק סביר שהן נסחרות הרבה מתחת לערכן הכלכלי המחושב באופן מקורב בלבד מתוך ידיעותיכם הבסיסיות (אך המצומצמות) על החברות אותן אתם רוכשים. תוצאות סורק המניות באתר יכולות להיות התחלה טובה עבורכם בחיפוש אחר השקעות ערך. בממוצע ולאורך זמן, גם אם טעיתם בהערכתם לגבי חברות מסוימות, אתם עדיין תעשו מספיק כסף – בעוד השקעה במניות בודדות עשויה למחוק חלק ניכר מהשקעתכם.

 הימנעו מריבוי פעולות מסחר – הרווח כולו של הברוקר שלכם מחקרים מראים בבירור – עודף פעולות מסחר לא רק שאינן תורמות לתשואת התיק שלכם אלא להיפך. לכן, הימנעו מפעולות מסחר רבות ובצעו רק קניות ומכירות הכרחיות בהתאם לאסטרטגיה שקבעתם מראש. ומה אם אין לכם אסטרטגיה ? ובכן, במצב כזה עדיף שלא תסחרו כלל ! ובהשאלה: אם אתם לא יודעים כיצד לצאת ממבוך אולי עדיף אילו לא נכנסתם אליו מלכתחילה.

קצרו את הזמן המבוזבז על המחשבבואו נודה בזה – רוב המשקיעים נמצאים בבורסה למטרה אחת – לעשות כסף.  כסף יאפשר לכם לחיות חיים טובים יותר, רק וודאו שאלו אינם נפגעים כתוצאה ממסחר בבורסה

השתדלו לא לסחור בזמן העבודה – הפגיעה בהישגים שלכם אינה שווה את זה ברוב המיקרים. אם אתם מנהלים תיק השקעות לטווח ארוך המורכב ממניות שקניתם בהנחה נדיבה מהשוק, סביר להניח שתצטרכו לעדכן אותו רק מדי 3 חודשים או יותר ולכן עשו זאת מחוץ לעבודה.

הימנעו ממיצוע – אובדן ערך גדול בזמן קצר , קניתם מניה והיא ירדה באחוזים ניכרים ? ובכן, רוב הסיכוי הוא שהשוק מאותת לכם על כך שלא קלעתם נכון לכיוון המניה בטווח הקצר. הימנעו מרכישה נוספת של מניות והישארו עם הכמות המקורית – דבקות בתוכנית הפעולה המקורית שלכם תזכה אתכם לרווחים נאים ואילו סטיות רבות מתוכנית המסחר המקורית עלולות להסתיים בכישלון חרוץ.

אם אתם משקיעי ערך, קנו מניות בכמות הנכונה ואל תמצעו לכל אורך תקופת ההשקעה. אם יש לכם כסף נוסף להשקעה, העדיפו לחפש מניות ערך חדשות על פני השקעה במניות שכבר יש לכם בתיק. לא מצאתם כאלה ? שימו את הכסף באגרת חוב ממשלתית קצרת טווח ואל תחפשו הרפתקאות מיותרות.

גלעד

gilad.rozban@gmail.com

 

19 תגובות על הפוסט “לשרוד את הדובים -פוסט אורח (2) מאת גלעד רוזבן

 1. שלושת החוקים הראשונים שלך מנוגדים הן לדברי באפט והן לכתביו של גרהאם. 
  ממליץ לך לחזור ולקרוא פעם נוספת (בהנחה שקראת כבר) את המשקיע הנבון. במיוחד את פרק 8 בכל הנוגע להמלצתך השגויה לעניין רכישת מניות נוספות כאשר מחירן ירד. 
  לצערי הפוסט שלך מאוד רדוד ופשטני. בעיקר מתאים לו הביטוי: תפסת מרובה לא תפסת
  במקומך הייתי מתמקד בנושא ספציפי ומתעמק בו. כך היה קל יותר לראות מדוע אתה חושב שיש צדק באמירותיך המוחלטות. 

 2. ראשית אקדים בכך שאיני מחויב לבאפט או לגראהם. אם כבר אני מושפע יותר מגרינבלט. 
  נעבור אם כן על שלושת החוקים הראשונים. 
  חוק ה 25 – אני מבטיח לך שאם אתה לא חזק מנטלית ברמות הגבוהות ביותר אין לך סיכוי רב לדבוק בתוכנית ההשקעה שלך עם 100% השקעה במניות. נפילה של 50% בשווי המניות בצירוף פיטורין או תקופה מאתגרת בחיים תסכן כמעט בוודאות את המסוגלות שלך להשקיע בשנים שלאחר הנפילה. 
  חוק ה 15 – כפי שציינתי : 15% הוא מספר שאינו מצוף מהאצבע. אפנה אותך לספר "חוק מספר 1" שם גם עושים בו שימוש מושכל כדי לקנות עסקים מצוינים בחצי ממחיר המדבקה. חוק ה 15 עוזר לך לקבוע בקירוב מהו מחיר המדבקה.  כמובן ששולי הביטחון חייבים להיות 50% (כמו לקנות דולר ב 50 סנט). שולי ביטחון הם התמצית של גראהם ובאפט. 
  לגבי חוק ה 20 – אני מפנה אותך שוב לספר של גרינבלט שמציג לטעמי את הדרך הנכונה להשקעת ערך מודרנית.  יותר מזה, החזקה ב 20 מניות יאפשרו לך למכור בקלות וללא אפקט הדיספוזיציה השקעות מפסידות במידה ומצאת מניה אחרת עדיפה שמתומחרת נמוך יותר.  זה בסדר למכור חברה ששווה 100 במחיר 70 (בהפסד של 50%) כדי לקנות מניה שווה 100 במחיר 35 (אע"פ שעלתה ב 120%). וזה ידידי, הבסיס להשקעת ערך מודרנית נבונה.  שים לב שאתה יכול לנצל הן ירידות והן עליות כדי לשדרג את התיק שלך במניות עוד יותר אטרקטיביות ולהשיג תשואה גבוהה יותר. 
  יתירה מזו, החזקה במניה בודדת עשויה להיות טעות שכן היכולת שלך להעריך שווי של חברות הוא מוגבל מה גם שדברים רעים מאוד עשויים לקרות לעסק ולמחוק חלק ניכר מהשקעתך.
  אשמח לעוד שאלות ממך ומקוראים נוספים. 
   
   

 3. גלעד, עזוב אותך.
  פרסמת פוסט עם רשימת כללי אצבע שלדעתך הם החשובים. עשית זאת מבלי להסביר, מבלי לנמק, מבלי להראות את הרציונאל. 
  אין בכתיבה כזו ערך מוסף פרט לדיעה שטחית ואישית.
  אין לי שום דבר נגדך. אני פשוט אומר: אתה רוצה להעניק ערך מוסף לקורא? קח נושא, ספציפי וצר, והעמק בו כמה שיותר. 

 4. מטרת הפוסט היא לא להאריך מדי ולא לעייף את הקוראים ולכן יש נימוק קצר ותכליתי ליד כל חוק שהגדרתי. 
  אני שוקל לכתוב פוסט שיראה מבחינה הסתברותית מדוע לא כדאי למצע אף פעם ע"י חישוב תוחלת כדי להעמיק בנקודה הזאת. אם תהיה דרישה מצד הקוראים אעשה זאת. 

 5. מיכאל שלום

  חלק מהעקרונות כאן , כמו למשל העקרון של המנעות מריבוי פעולות מסחר או העקרון של לא לבזבז זמן מיותר על המחשב הם עקרונות שממש מדברים אלי.

   

  נכון שלא כול העקרונות לרוחי , אבל זה עדיין יפה שאדם מנסח לעצמו כללים פועל לפי הכללים האלו ומשתף.

   

  תודה

  גבי

 6. אני מסכים עם מיכאל
  הכותב מציג עקרונות מפוקפקים כאילו הם תורה מסיני ויש רק דרך אחת להתנהג כמשקיע ערך. הוא לא מסייג כלום ולא מציג שום אלטרנטיבות. באמת צריך להשקיע לא יותר מ-25% מהכסף כי אחרי ירידות המשקיע לא יוכל להמשיך להשקיע? בדיוק להיפך, צריך לחנך ולהשכיל את המשקיע שירידות הם חלק מהמשחק. מתישהו הם יקרו והמשקיע צריך ללמוד לנצל אותן, לא לפחד מהן. משקיע שלא יכול לראות ירידות בתיק שלו של 20 30 ו-50 אחוז יותר טוב שלא ישקיע מלכתחילה. לא צריך למצע בדרך למטה?? מה זו השטות הזו? משקיע ערך לא מתיימר לדעת עד לאיפה ימשכו הירידות. המשקיע צריך לבדוק שוב ושוב את התאוריה שלו לאורך תקופת הירידות ובוודאי ובוודאי לקנות בירידות. אם לא אז מה זה אומר? שהמשקיע חייב לקנות בתחתית?
  כל הפוסט הזה זה מין עצות אחיתופל למשקיעים בורים שרוצים אולי להתהדר בתואר משקיעי ערך בלי להתאמץ להיות כאלה.
  גבי, טוב תעשה אם תוריד את הפוסט הזה מהאתר המעולה שלך

  • אהלן יואב

   נראה לי שהכוונה של גלעד כאן היא שאם יש ירידות אז מנצלים אותם לקניה באמצעות הכסף שנשמר בצד כפי שגראהם מורה לעשות.

   תודה
   גבי

 7. גראהם מצדד בשיטת הריבאלסינג שאכן גורמת לך לקנות בירידות ואכן מעודדת אותך לחלק את הכסף בין מניות לבין השקעה סולידית אחרת (בספר הוא מדבר על אג"חים אבל הספר נכתב בתקופה אחרת שבה לאג"חים היה ערך, בניגוד להיום שהאג"חים הם אופציה כמעט וודאית להפסיד כסף בטווח גדול מחמש שנים)
  אני לא רואה בשום כלל שהוא אמר משהו קרוב לזה. 25% מהתיק במניות זה מעט מדי. זה אומר שאתה לא מבין או לא מסכים שלאורך זמן שוק המניות הוא ההשקעה הטובה ביותר. אם אתה לא מבין את זה אז למה להשקיע בכלל? תקנה דירה וזהו.
  לא דיברתי גם על השטות שהוא אמר על הפיזור. הנה ציטוט מתרגום שלך של אחד המכתבים של באפט:
   
  פיזור:
   
  במכתב השנתי האחרון התייחסתי להבדלים בין צורת הניהול שלנו לבין קרנות הנאמנות ולא התייסתי שם לשאלת פיזור התיק. הקרנות נוטות לפזר את התיק שלהם.
  אנחנו עשויים להשקיע 40% מהשווי הנקי שלנו בחברה אחת ויחידה! זה קורה כשכל התנאים שלנו מתקימים וכשלהבנתנו קיימת הסתברות נמוכה ביותר שאנו טועים בהערכה שלנו.
  בכנות אני אומר לכם שאם היו מבטיחים לי שתיק של 50 מניות יעקוף את המדד ב15% הייתי קונה את התיק הזה יושב רגל על רגל ומחכה לתוצאות המובטחות.
  הבעיה היא שזה לא עובד כך.
  כדי למצוא מניה טובה להשקעה צריך לעבוד קשה בצורה קיצונית – המטרה היא למצוא מניה שתכה את המדד ב10% לפחות ,מניה כזו לא גודלת על העצים צריך לחפש אותה.
  אחרי שמצאנו כמה מניות כאלה השאלה הנשאלת תמיד היא כמה להשקיע במניה מספר אחד וכמה להשקיע במניה מספר שמונה?
  התשובה תלויה במספר גורמים:
  ·        ההסתברות להצלחה במניה מספר אחת מול מניה מספר שמונה כולל ההסתברות לארועים שליליים.
  ·        כמה כול מניה יכולה להניב במקרה הגרוע ביותר.
  ·        בקורלציה שלהם עם השוק ובמצב השוק הנוכחי.
   
  צריך להבין שאנחנו לא מדברים פה על מספרים מדוייקים להפך מדובר פה על הערכות על נסיון של שנים ועל השפעה של רגשות ואמוציות על ההחלטות. משקיע שמודע לצורת המחשבה שלו ולתהליכי החשיבה שלו נמצא ביתרון אדיר על משקיע שלא מודע לזה.
  דבר אחד אני יכול להבטיח לכם אם  בתיק יש 100 מניות זה לא מפחית את הסיכון של התיק .
  התוספת לא משנה את השונות – ההסתברות – של התיק בזמנים הרעים שלו.
  כל מי שמחזיק מספר כזה גבוה של מניות הולך בעצם בשיטה של נוח. נוח הכניס לתיבה מכל חיה שני פריטים בגלל בעיה ביולוגית … הבעיה הזו לא קיימת במניות.
  ברור שאם מישהוא מחזיק 100 מניות בתיק שלו והוא טועה בגישה שלו זה לא אומר שהגישה שלנו – של החזקת מספר מצומצם מאוד של מניות – נכונה , להפך יתכן שהגישה שלנו קיצונית בכיוון ההפוך.
  מספר המניות קובע את השונות של התיק , ככל שיש יותר מניות בתיק בממוצע ההבדל בין שנה לשנה יהיה קטן יותר. ולהפך.
  אני מוכן שההבדלים בביצועים שלנו בין השנים יהיו גדולים (ביצועים – זה כמה עשינו ביחס למדד) כלומר לסבול שונות גדולה בתיק כי אני לא מסתכל על הטווח הקצר , אני מסתכל לאורך שנים – לא אכפת לי מהשונות הזו – לכן אני מתרכז בתיק קטן ככל האפשר.ניתן לראות שבשנת
  53 ההבדל ביננו למדד היה 2% ואילו השנה ההבדל היה 33%.
  לקרנות שהבאתי בתחילת המכתב יש שונות הרבה יותר נמוכה ביחס למדד – אבל מצד שני הביצועים שלהם הרבה יותר נמוכים.
  אני מוכן לשים 40% מהכסף על מניה בודדת אם אצטרך למרות שב9 השנים האחרונות היו רק 5 או 6 מצבים שבו השקענו למעלה מ25% מההון שלנו על מניה בודדת.
  איך הגעתי ל40% דווקא ?
  זה הסכום שאם משהוא יתפקשש בקנית המניה,להערכתי אני ארד למצב שבו הביצועים שלי הם 10% פחות מהמדד.
  בנוסף ככל שיהיו לי יותר מניות בתיק אני אכיר כל אחת מהם בצורה הרבה פחות טובה , ככל שהתיק מרוכז יותר אני יכול להתעמק יותר בחברות שאני מחזיק.

  • יואב , תודה על התגובה המושקעת.
   כפי שאתה יודע 100% מהחסכונות שלי נמצא במניות ולא באגחים כך שאני לגמרי איתך בנושא הזה וגם בנושא הפיזור.
   ולראיה: 50% מכול הכסף שלי מושקע במניה בודדת!
   יחד עם זאת צריך להבין שהעולם לא שחור ולבן , יש גם אפור , יש אנשים שזה פחות מתאים להם ,
   הם כמו שבאפט אומר מעדיפים שונות נמוכה , או תנודות קטנות יותר בתיק ולכן הם מעדיפים לפזר – גם בתוך יקום המניות וגם באגחים.

   הדרך שלנו לא מתאימה לכול האנשים , אתה הרי מסכים שתיק המניות של כול אחד מאיתנו נתפר על ידי האישיות של כול אחד ואחד , וברור שאנו שונים מאחד לשני.

   מותר לנו לקבל דעות אחרות גם אם אנחנו חושבים אחרת , וכמו שאתה מציין אנחנו באמת חושבים אחרת.

   גבי

 8. יואב,  אשמח אם תקרא את תגובתי הקודמת. לא צריך לפחד מהירידות. ירידות זו הזדמנות נהדרת לדרג את התיק מחדש ולהחליף מניות כפי הצורך. אם את רוצה למצע אתה צריך לשאול את עצמך את השאלות הבאות :
  1.  האם כמשקיע ערך לאחר שמיצעת ואתה נמצא בהפסד כולל של 70% תהיה מסוגל לממש באופן מלא הפסד זה כדי לרכוש חברה אחרת שמניותיה נסקו בעשרות אחוזים אך נסחרת בהנחה גבוהה יותר (בהרבה) מהמניה שאתה מחזיק ?
  אם אתה לא מסוגל זהו סימן מובהק לאפקט הדיספוזיציה. אתה מונע מעצמך רווח ע"י אי השלמה עם ההפסד.
  2. האם אתה ממצע גם כאשר צדקת ומחיר המניה שלך נסק ? אם לא אז תדע שתוחלת הרווח שלך היא שלילית. 
      אשמח להוכיח זאת בפוסט שיוקדש לכך. 
  אשמח אם תתייחס לשאלות האלה ועל דרך ההתמודדות שלך איתן. 

 9. היי גלעד,
  אני במצב תמידי של ניסיון להפריד רגשות מהחלטות ההשקעה שלי. זה לא תמיד קל אבל לדעתי אני במגמה של שיפור תמידי ולדעתי זו אחת מהתכונות החשובות ביותר של משקיע ערך. אני לא מתיימר להיות באפט או קרוב לזה אבל אני כן מנסה לחנך את עצמי להתנהג לפי הכללים שהוא מטיף להם. זה לא עניין של אינטיליגנציה, זה עניין פסיכולוגי לגמרי. ביחס לשאלות שלך:
  1. די בוודאות כן אבל שוב אתה מפספס. אם קניתי מניה והיא ירדה ב-70 אחוז אבל לדעתי לא היה שינוי מהותי בעסקי החברה (גבי תשלח אותו ללונג ושיבדוק מה קרה עם מנית אנטרפרייז אינס) אז אני לא רואה סיבה למכור אותה. להיפך, אני קונה עוד. כמובן שקרה שמכרתי מניה בהפסד כי "מצאתי" מניה זולה עוד יותר 
  2. אין לי בעיה לקנות גם בעליות. הרבה פעמים אני קונה לאורך זמן ככה שחצי מהפעמים אני קונה בירידות וחצי מהפעמים אני קונה בעליות… ברגע שהגעתי לכמות שתכננתי רק שינוי רציני כמו ירידה גדולה או מציאת מניה אחרת גורם לי למכור או לקנות
  הנקודה שלי היא יותר מהותית מהשאלות שלך: אני טוען שאתה מנסה להקל כביכול על המשקיעים עם ההתמודדות הפסיכולוגית ועל ידי כך אתה פשוט עושה עוול לאנשים תמימים. אין טעם לנסות למכור שיטת השקעת ערך "לייט". או שאתה מוכן ויכול להפנים את התמודדות הרגשית או שזה פשוט לא מתאים לך ואז תשקיע במדדים או שתיתן למישהו אחר לנהל לך את הכסף.
  אתה יורד לסוף דעתי? אני טוען שמה שאתה עושה, אולי אפילו מכוונה טובה, זה מכירת אשליות שיכולות לגרום נזק.
  אתה כמו מישהו שמנסה למכור כדורי דיאטה לאנשים שמה שהם צריכים זה לאכול פחות ולעשות ספורט, לא מישהו "שיגיד להם "לאכול פחות זה קשה ואתם תשברו אז תקחו בנוסף את כדורי הפלא שלי. 
  אני אחדד את הנקודה שלי שוב כי זה חשוב בעיניי:
  אם מישהו לא יכול לעמוד בהפסד של 50 אחוז מהתיק הוא לא צריך להשקיע בכלל. הוא בטח לא צריך מישהו שיגיד לו תשים רק קצת מהכסף ואז ההפסד לא יהיה כואב מדי.
  אותו דבר בקשר לפיזור ובקשר לאחוז המזומן או בקשר לכל עיקרון אחר של השקעות ערך

 10. היי יואב,
  כתבת שאתה קונה עד לכמות שתכננת. האם לא יכולת פשוט לקנות את הכמות המתוכננת בפעם אחת ?
  האמת היא שהכמות אינה חשובה כלל אלא רק מחיר המדבקה. 
  ההשקעה שאני מציע היא בסגנון גרינבלט. כלומר החזקה של 20-30 מניות כאשר כל מניה שעברה שנה מיום החזקתה מוחלפת במניה המדורגת במקום הראשון עפ"י תוצאות סורק המניות בעת ההחלפה. באופן כזה גם אם רק 70% מההחלפות היו מדויקות אתה אתה עדיין מביס את השוק לאורך זמן. 
  כמובן ששיטה זו שונה במהותה מהשקעה במדד כפי שטענת. 
  שים לב שמי שמשקיע בצורה הזאת מצליח להתמודד עם הפסדים בצורה מיטבית. יותר מזה, אם עברה שנה ואין מניה טובה יותר ואתה מרווח אז אתה גם לא מוכר כלומר לא חותך רווח מוקדם מדי (הצד ששני של המטבע שנקרא דיספוזיציה).
  בעניין הפיזור, כפי שציינת אתה לא  באפט.  התחזיות , ההערכות  וחישובי הערך שלך אינם מדויקים כמו של באפט.
  לכן מוטב שבאמת תדע מה אתה עושה אם אתה מחזיק מספר קטן של מניות. בדר"כ רק מומחים ברמה עולמית מסוגלים להגיע לדיוק הזה. ואז אני מסכים זה יהיה יותר נכון ואף יותר מהנה להחזיק קומץ עסקים שאתה מבין בהם לגמרי ומסוגל לשער את עתידם.  אם הגעת לגדולה זו (בנוסף על יכולתך האחרות למכור בהפסד  משמעותי מניה שמהווה אחוז גבוה בתיק כדי לעבור למניה אחרת)  אשרייך !
  בקשר לכך שהבורסה עולה בטווח הארוך, ספר זאת בבקשה למשקיעים היפנים או היווניים. 
  אכן השקעה במדד עשויה להביא להפסדים גם בטווח הארוך !
   
   

 11. רגע, אנחנו בדרך לוויכוח אם עדיף להשקיע בשיטת גרינבאלט או בשיטת באפט? אם כן אז אני לא מעוניין בזה ומעדיף להפסיק עכשיו. אני גם חשבתי שהפוסט המקורי שלך בא ממקום אחר. בעצם אתה משקיע בשיטה מסוימת ונתת עצות שמתאימות לשיטה שלך. למה פשוט לא ציינת את זה בתחילת הפוסט? זה היה חוסך לי זמן וגם אולי היה יותר הוגן כלפי שאר הקוראים
  בהצלחה
  יואב 

 12. עכשיו הבנתי… יואב, כל הכבוד על הארת הסוגיה המהותית כאן.
  גלעד, תעשה חסד עם משקיעים בתחילת דרכם – הסבר להם כי אינך מתאר כלל וכלל השקעת ערך "מקובלת", אלא גרסה צרה ואנקדוטלית שהינה למעשה השקעה אוטומטית בתוצאות סקרינר עם משתנים מסוימים.

 13. אני עדיין עומד מאחורי כל העקרונות שהצגתי עם או בלי גרינבלט.
  עוד מילה בעניין הפיזור: אם יש לך 20 מניות בלתי תלויות ובעלות אותו פוטנציאל רווח, מה עדיף : 
  לרכוש מספר בודד של מניות או את כל ה 20 ?
  אני טוען שאת כל ה 20. 
  הוכחה: 
  נייצג את המניות ע"י משתנים מיקריים :  Xi כאשר i = 1..20
  מכיוון ש Xi  בלתי תלויים אז : 
  E(X1 + x2 + … X20) = E(X1) + E(X2) + … E(X20)
  כלומר תוחלת הרווח לא השתנתה.
  מצד שני הצלחנו להקטין את התנודתיות : 
  נניח שסטיית התקן עבור מניה בודדת היא P. כלומר : 
  Var(Xi) = P
  נחשב את סטיית התקן של הממוצע : 
  Var((X1 + x2 + … X20) /20) = Var(x1+…X20) / 20^2 = 20*Var(Xi) / 20^2 = P/20
  במילים אחרות הקטנו את סטיית התקן פי 20 למרות שנשארו עם אותה תשואה.  ממוצע רגיש פחות ופחות לשינויים !
  [ חיזוק נוסף מקבלים ממשפט הגבול המרכזי ]

 14. דיון מעניין
  אני מצטרף למבקרים :אמנם חלק מהכללים תקפים אבל להגדירם נכסי צאן ברזל נראה לי לא סביר
  גלעד, הסטטיסטיקה העומדת מאחורי התגובות אשר העלית תקפה כמובן
  אבל צריך לקחת בחשבון את נושא ההגדרה לסיכון
  אחד הנארטיבים החוזרים בספרות ודיונים על השקעות ערך הוא הגדרת המונח סיכון
  ומשקיעי ערך לרב ביקורתיים לגבי ההגדרה סיכון=תנודתיות
  לטעמי משקיע המקבל את טענותיך יכול להמשיך ולקבל את הנחות מודל 
  CAPM
  ולהשקיע בתיק השוק בהתאם לתוחלת התשואה אשר הוא מעוניין להשיג
  וזאת מבלי להפעיל סקרינרים וכדומה

 15. השקעה בתיק השוק (מדד השוק) לא שקולה למה שהצעתי מכיוון שאתה לא מחשב את תוחלת הרווח של כל מניה במדד. אין דבר אידיוטי יותר (סליחה על הבוטות אבל זה נחוץ) מאשר לקנות אוסף של מניות רק מפני שהציבור מחזיק בהם כאשר למעשה אין לך מושג האם הן מתומחרות מעל או מתחת לערכן. 
  מה שהצגתי בתגובה האחרונה זו מוטיבציה למה כן לפזר אבל בתנאי שתוחלת הרווח של כל מניה שווה
  דוגמא : אם לפי החישובים הכלכליים שלי הגעתי למסקנה שחברת א' שווה פי 1.5 משווי השוק שלה עדיף לי לחפש עוד חברה כמו א' שגם שווה פי 1.5 משווי השוק שלה ולפזר את ההשקעה בניהן. מה שהראתי זה שתוחלת הרווח לא נפגעת אך הרווחנו את הקטנת התנודתיות. 
  הקטנת התנודתיות עוזרת לנו לדבוק בתוכנית הפעולה המקורית שלנו.  עבור 99.9% מבני האדם היא גם מקטינה את הכאב. 
   

 16. גלעד, איך אתה מציע למצוא את אותן
  "עשרים מניות בלתי תלויות בעלות אותו פוטנציאל רווח?"
  בטא?
  SML?
  אני חושב שהמסר שניסו להעביר לך בתגובות הוא על פער בין הפוסט שכתבת לעיסוק בהשקעות ערך בפועל

 17. כפי שכתבתי בתגובות האחרונות : מימוש פרקטי הוא להחזיק 20-30 מניות בתיק שמדורגות ראשונות בסורק מניות ערך.  כאשר עברה שנה מיום הקנייה, אנחנו בודקים האם ניתן למכור את המניה ולהחליפה במניה אחרת המדורגת במקום הגבוה ביותר בתוצאות הסורק החדשות (שכבר לא נמצאת בתיק).
  כלומר : אנחנו באופן אקטיבי מנסים לשפר את תוחלת הרווח בתיק מבלי לפגוע בסטיית התקן. 
  בפועל זה מה שאני עושה כבר תקופה לא מבוטלת. 
  איך לא נופלים על אי תלות ?
  אני אתן דוגמה : נניח שבתוצאות הסורק יש לנו 5 חברות אופנה במקומות הראשונים. עדיף לא לקחת כל את ה 5 מכיוון שאז עשויה להיות תלות משותפת. 
  במודל של גרינבלט יש שני פרמטרים להשוואה : כמה החברה טובה וכמה היא זולה כאשר ברור שחברה טובה (כזאת המייצרת תשואה גבוהה לנכסים הקבועים) זכאית למכפיל גבוה יותר. 
  אצלי בסורק הופיעו מספר חברות אופנה: דלתא, קסטרו , בריל, גולף, פוקס.
  חלקן זולות יותר וחלקן טובות יותר בהשוואה ישירה אחת לשנייה.
  החלטתי שקסטרו ודלתא עדיפות אך לא הצלחתי להכריע בבירור לאחת מהן ורכשתי את שתיהן ואילו שתי חברות האופנה היחידות בתיק שלי.
  שים לב שיש הבדל בתורת ההסתברות בין אי תלות של שני משתנים מקריים לבין אי תלות משותפת של מספר משתנים מקריים. 
  למשל –  נגדיר אירוע : ירידה ברווח התפעולי בשנה הבאה. 
  נשאל : מה ההסתברות שהרווח של התפעולי קסטרו ירד בהנתן שהרווח התפעולי של דלתא ירד ?!
  כנראה שהתשובה היא ההסתברות שהרווח התפעולי של קסטרו ירד (כלומר חוסר תלות כצמד). 
  אבל מה ההסתברות שהרווח התפעולי של קסטרו ירד בהנתן שהרווח של כל שאר חברות האופנה ירד ?!
  כאן יש תלות משתופת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *