הערכת שווי מניה לפי הרווח הנקי למניה ומכפיל הרווח הממוצע של החברה

לאחרונה היו הרבה ויכוחים באתרים הכלכליים האם שוק המניות יקר או זול. בפוסט הזה אני מבקש להתייחס לנושא של בחירת מניות בדידות להשקעה.

אבי ג.

כידוע, השוק מורכב ממכלול המניות שנסחרות בו וגם בשוק יקר ניתן למצוא מניות זולות ולהיפך. אנו כמשקיעים קטנים בוחרים מניות בודדות ולא את כל השוק (אלא אם זו תעודת סל על כל מדד המניות), לכן רציתי לחזור אל המקורות ולהזכיר את השיטה הישנה של הערכת שווי ראשונית לפי הרווח הנקי למניה ומכפיל הרווח הנקי. למרות שהרווח הנקי החשבונאי נתון למניפולציות ואינו מהימן כמו הרווח התפעולי, השיטה יכולה לשמש כתוספת לשיטה של גבי שהוצגה באתר והייתה מבוססת על הרווח והמכפיל התפעוליים. מעין נקודת מבט מזווית נוספת על המניה. השיטה נראית טכנית בעיקרה אולם כפי שאראה השיקולים לבחירת הפרמטרים לנוסחאות עמוקים כעומק השיקולים בשיטת DCF.

ההערכה נעשית ב-5 שלבים:

1. ראשית מחשבים את קצב הצמיחה השנתי R של הרווח הנקי למניה מנתוני העבר של החברה (EPS compound growth rate). (לא של הרווח הנקי הכולל – כי ייתכן שהיה דילול במניה בעבר שיעוות את התוצאה) באמצעות נוסחת ה- compounding .לדוגמא: R= הרווח הנקי למניה ב- 2013 / הרווח הנקי למניה ב- 2006 בחזקת 1/7 מינוס 1.

2. מחשבים את  הרווח למניה בעוד 5 שנים מתוך הרווח הנוכחי (ttm) וקצב הגידול השנתי שחושב קודם. אם הרווח הנוכחי חורג מאד מרווחים קודמים, יש לקחת רווח שנתי מייצג של השנים האחרונות. אפשר להשתמש בפונקציה FV באקסל. רווח חזוי למניה= EPS* (1+R)^n כאשר n= 5 שנים.

3. מכפילים את הרווח החזוי למניה שהתקבל קודם במכפיל הרווח הנקי העתידי. המכפיל העתידי יהיה שילוב של ממוצע מכפילי העבר + תחזית לגבי הכיוון העתידי. יש לתת יותר משקל למכפילי הרווח של השנתיים שלוש האחרונות כדי לשקף מגמת עליה או ירידה במכפילי הרווח. מתקבל מחיר המניה החזוי בעוד 5 שנים. נתונים של מכפילי רווח אפשר למצוא באתר הזה TLVSTOCK.COM.
רווח חזוי למניה*PE = מחיר חזוי למניה (בעוד 5 שנים).

4. עכשיו יש להוון  את מחיר המניה החזוי שהתקבל חזרה להיום עם התשואה הנדרשת להשקעה במניה. בדוגמאות להלן לקחתי תשואה נדרשת של 12%. ערך זה משקף את הסיכון בהשקעה במניות וכאן יכול כל אחד להכניס את דעתו האישית על "יוקר" השוק. מי שחושב שהמניה מסוכנת יותר ייקח Equity Risk Premium גבוה יותר (14%) ולהיפך. ניתן להשתמש בפונקציה PV באקסל להיוון המחיר החזוי. מחיר למניה היום = מחיר חזוי /(1+r)^n כאשר n= 5 שנים ו- r =תשואה נדרשת.

5.  אם רוצים לקנות את המניה, יש לקחת מרווח בטחון (Margin Of Safety) על המחיר, מכיוון שבכל התהליך הנ"ל יש הרבה אי וודאות: קצב הצמיחה העתידי, המכפיל העתידי שבו תיסחר המניה, מצב המשק המקומי ושוק ההון העולמי בעוד 5 שנים ועוד. בדוגמאות לקחתי מרווח ביטחון לקניה של 35% = MOS. לכן מחיר הקניה = המחיר המהוון*( MOS-1). כל אחד יכול להחליט איזה מרווח ביטחון מתאים לו ועד כמה הוא מרגיש בטוח בהערכותיו. לדוגמא, אם מנתחים חברה ותיקה בעלת קצב צמיחה ומכפיל רווח די קבועים לאורך השנים, אפשר להיות יותר בטוחים ולהוריד את מרווח הביטחון – למרות שנתוני העבר אינם מעידים על ביצועי העתיד. מצד שני צריך להיזהר לא ליפול למלכודת של בחירת קצב צמיחה נמוך מן המחושב לעיל (כי המצב מסוכן), מכפיל רווח נמוך (כי המצב מסוכן), ומרווח ביטחון גבוה (כי המצב מסוכן). כך לא נקנה אף מניה.

6. לסיום, רצוי להוסיף לניתוח טבלת רגישות של המחיר (פונקציית TABLE באקסל) כדי לשפר את התובנות מן התוצאה ולהגדיל את שדה הראיה סביב המחיר שהתקבל.

דוגמא 1:  וואן טכנולוגיות

רווח למניה (TTM):   7.5 ₪
קצב צמיחה שנתי:  18%
מכפיל רווח נקי :  9.5
תשואה נדרשת (ERP): 12%
שנים לחישוב:  5

רווח חזוי למניה בעוד 5 שנים: 7.5* (1+0.18)^5 = 17.2 ש"ח.
מחיר חזוי למניה בעוד 5 שנים:    17.2*9.5  =163.4
מחיר מהוון להיום (5 שנים): 163.4/(1+0.12)^5=92.7
מחיר לקניה עם מרווח ביטחון: 92.7*(1-0.35)=60

המניה נסחרה היום במחיר 78 ₪. המשקף לפי טבלת הרגישות צמיחה שנתית של כ-18% ומכפיל רווח של 8, שהוא מכפיל ממוצע של 4 השנים האחרונות.

דוגמא 2:  חברת אוסם
רווח למניה (TTM):   3.27 ₪
קצב צמיחה שנתי:  10%
מכפיל רווח נקי :  20
תשואה נדרשת (ERP): 12%
שנים לחישוב:  5

רווח חזוי למניה בעוד 5 שנים:3.27* (1+0.1)^5 = 5.3 ש"ח.
מחיר חזוי למניה בעוד 5 שנים:    5.3*20=106
מחיר מהוון להיום (5 שנים): 106/(1+0.12)^5 =60
מחיר לקניה עם מרווח ביטחון: 60*(1-0.35) =39

המניה נסחרה היום ב- 79 ₪ המשקף לפי טבלת הרגישות קצב צמיחת רווחים של 12% לשנה ומכפיל רווח PE של 24, שהוא המכפיל הנוכחי.

הערות:

 1.     הנתונים בדוגמאות נלקחו מן האתר הזה TLVSTOCK.COM
2 .     לא הצלחתי להכניס לפוסט את טבלאות הרגישות של מחיר המניה לקצב צמיחת הרווח השנתי ולמכפיל הרווח העתידי בגלל בעיות תאימות עם WORD-2013.
3.      כמו שכתבתי לעיל, השיטה (שנראית טכנית לגמרי) דורשת את שיקול דעתו של המשקיע בחיזוי הפרמטרים לחישוב (כמו בשיטת DCF) – וגם אז משמשת רק כצעד ראשון להערכת שווי עמוקה יותר של החברה.

בהצלחה, אבי ג.
        

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *